Korte Mededeelingen. 1152 Nov. 1912.] De gemakkelijk, deels snel verplaatsbare keukenwagens, waarin het eten ook tijdens den marsch wordt bereid en welke als onderdeel van den gevechtstrein den troep onmiddellijk volgen, vormen daartoe het beslist onontbeerlijke hulpmiddel. Rusland, Zwitserland, Duitschland, Oostenrijk, Denemarken, Spanje en Frankrijk beschikken over dergelijke voertuigen en onze manoeuvres in 1911} waarbij met dit hulpmiddel eene proef is genomen, hebben duidelijk aangetoond, dat zij ook bij onze compagnieën, eskadrons en batterijen onmisbaar zijn. Yoor het veldleger zijn noodig: 370 keukenwagensf 1500 f 555 000 26 keukenautomobielenaf 4000 104 000 370 stel tuigen150 55 500 f 714 500 of rond 715 000 OorlogsDoorraad (arme en haper. Gelet op de buitengewoon groote boeveelheden verplegingsbehoeften, die van den eersten mobilisatiedag af, dagelijks benoodigd zijn en meer dan het tienvoud der normale dagelijksche vredesbehoeften bedragen, is het duidelijk, dat al zeer spoedig de plaatselijke voorraden in een of ander opzicht te kort zullen schieten, nog vóór men gelegenheid heeft gehad uit de verschillende deelen des lands eene zekere hoeveel heid bijeen te brengen. Immers de bijeenbrengende diensten moeten zelf eerst nog worden gemobiliseerd en georganiseerd. Er behoort dus te allen tijde aanwezig te zijn een zekere voorraad verplegingsbehoeften, waaruit terstond verstrekkingen kunnen geschie den en die bestaat uit zoodanige artikelen als het eerst zouden gaan ontbreken. Van al onze naaste en meer verwijderde naburen is bekend, dat zij voor hunne legers tot dergelijk doel, alsmede voor laatste reserve, een z. g. oorloysvoorraad onderhouden, meestal toereikend voor de behoef ten van de strijdkrachten te velde en in liniën en stellingen, voor den tijd van 3 maanden. Voor ons wordt tarwe voor den tijd van 2 maanden en haver voor 2 maanden voorloopig voldoende geacht. De kosten daa.van bedragen: tarwe voor 2 maandenf 650 000 haver voor 1 maand220 000 zoodat in totaal uit dezen hoofde een bedrag van f 870 000 vereischt wordt. Uit het vorenstaande blijkt dat ter voorziening in de vermelde behoefte noodig is

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 80