Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Nov. 1912. Men zal mij tegenvoeren, dat ik me op een voor ons land politiek-verwaand-hoog standpunt stel, dat wij een kleine mo gendheid zijn, met beperkte financieele draagkracht, en dat we ons van dergelijke grootdoenerij hebben te onthouden. Volkomen juist, dat is onze politiek geweest. Van het besef onzer kleinheid is de natie tot haar ruggemerg doordrongen, dank zij het feit, dat onze politieke voorgangers haar dit bijna een eeuw lang onafgebroken hebben voorgehouden. Maar evenzeer is het juist, dat als we op dezen voet wenschen voort te leven, onze natie niet in staat zal zijn in de toekomst het rijk van Insulinde de plaats te doen innemen, die het in dit Oosten toekomt en anderen die taak van ons zullen overnemen. Afgescheiden van de mogelijkheid, dat het rijk ons ontgroeit. In het Oosten zijn we geen kleine mogendheid. Willen we hier met een groot rijk de rol van kleine mogendheid blijven spelen, dan verliezen we tenslotte de partij en gaan we eruit. Misschien niet nu, maar toch zeker over een honderd jaar. Maar de financieele draagkracht?! Wanneer men het standpunt accepteert, dat de strijdmiddelen niet alleen dienen om Indië voor Nederland te behouden, maar evenzeer om voor onze bezittingen die plaats te behouden, die haar in verband met uitgestrektheid, rijkdom en bevolkingsdichtheid, in de rij der mogendheden om den Stillen Oceaan toekomt, dan kan er geen bezwaar zijn Indië behoorlijk te laten be talen aan de strijdmiddelen. Het kapitaal daarin gestoken rendeert in de toekomst. En hebben we dat kapitaal niet, of raeenen we het voor dit doel benoodigde groote bedrag niet daarvoor te mogen be steden, dan doen we het verstandigste met niets te doen, want het geld besteed aan halve maatregelen is weggegooid. Ook met halve maatregelen op het gebied der defensie zijn we nog slechts zoolang meester in dezen archipel als het an deren behaagt. In tegenstelling met de schrijvers, die tot nu toe in dit tijdschrift hierover hun denkbeelden neerschreven, kom ik tot 1081

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 9