Enkele cmnteekeningen oner den Topogra- phischen Dienst in Oostenryk-Bongarije, (Ueruoig uan blz. 1043.) Recruteering en opleiding. Het personeel wordt gerecruteerd uit het leger en de bur germaatschappij en moet, alnaarmate de bestemming, aan zekere eischen van ontwikkeling voldoen. De vorming der opnemers heeft plaats bij de „Mappeurschule" onder leiding van een kapitein of majoor. De wintermaanden worden hoofdzakelijk aan teekenen en theoretisch onderricht besteed; op het program ma staan terreinleer, terreinvoorstelling, meetkunde, algebra, werkdadige meetkunst, instrumentenleer en de „mappierungs"- voorschriften. Voor zoover de weersgesteldheid zulks toelaat, heeft eenmaal 's weeks een practische oefening plaats. In het begin van den zomer wordt onder leiding van den leider der „Mappeurschule" gedurende eenige dagen gezamenlijk opgeno men en daarna worden de leerlingen min of meer losgelaten. Zij nemen, zoowel geheel opnieuw als met andere kaarten tot grondslag, een aangewezen gedeelte (werk voor twee a drie maanden) op en verrichten teekenwerk in het kwartier van den leider. Daar de instructeurs geen andere werkzaamheden hebben, kunnen zij zich geheel aan hunne leerlingen wijden; het streven zit voor kleine klasen te vormen. Nu en dan worden ook officieren van de marine of van vreemde legers (o.a. Rumenië) in het opnemen geoefend. Niet minder zorg dan aan de opleiding van de eigenlijke opnemers, wordt gewijd aan de vorming van het personeel van de overige afdeelingen van het instituut. Zij, die in het vaste korps wenschen te worden opgenomen, moeten een 1115 1) und es wirkte der Umstande, dass 12 Schuier »unter die Leitung eines Officiers gestellt werden mussten, erschwerend auf die :>Ausbildung ein. (Band XIII, Bladz. 18.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 43