Korte mededeelingen. Onze kaarten en bet Wetenschappelijk Oaarbericht ODer 1911. 1132 In het Wetenschappelijk Jaarhericht over 1911 der Vereeniging ter beoefening van de krijgswetenschap worden op bladz. 519 onder het Xe hoofdstuk ad X. Topographische dienst eenige wensehen geuit met betrekking tot onze overigens door verslaggever geprezen militai re kaarten. Er staat: In de eerste plaats zou eene ruitverdeeling, zooals op de overzichtskaar ten der krijgsspelkaart van Radjamandata (vierkanten van 5 c. M. zijde) veel gemak opleveren bij het opzoeken van namen of het aangeven van plaatsen, vooral wanneer elk vierkant met letter oi' cijfer daarin werd gemerkt; scher pe en zuivere plaatsaanduiding zou er mogelijk door worden gemaakt. Voorts is het gewensclit een bepaalden regel te volgen bij het plaatsen der namen van kampongs, bijv. eerste letter in de kampong; thans is het dik wijls niet uit te maken bij welk stukje kampong een naam behoort. Ten slotte zou het overnemen der 3- en 5-vaamslijnen van de zeekaar ten gemak opleveren bij de beschouwing van eenig kustgedeelte met het oog op de geschiktheid voor landingen. Op de Nederlandsche stafkaarten zijn de diepwaterlijnen van 2.5, 5 en S M. aangegeven. Naar aanleiding hiervan en tevens als bewijs, dat Legerbestuur en Topographische inrichting hier te lande een open oog hebben voor het uit een militair oogpunt verbeteren en vervolmaken onzer kaarten, is het ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat aan de hier boven afgedrukte wensehen op de navolgende wijze reeds is voldaan. Reeds in de eerste helft van 1911 werd door den Legercommandant bepaald, dat alle, uitsluitend voor militaire doeleinden bestemde kaar ten d. z. de kaarten op eene schaal 1 50.000 op linnen gedrukt moeten worden voorzien van roode ruiten van 3 c. M. in het vier kant. De nummers der vierkanten worden echter niet in de kaart geplaatst, daar dit de leesbaarheid zou kunnen schaden, doch de ver ticale kolommen worden door letters langs den bovenrand en de hori zontale met cijfers langs den linkerkant van elk blad aangeduid, zoo dat de vierkanten worden onderscheiden Al, C 3 enz. Op de niet uitsluitend voor militaire doeleinden bestemde kaarten, welke op papier worden gedrukt, komt de ruiteering niet voor en het is ook minder wenschelijk ze daarop aan te brengen, daar zij niet bepaald bijdraagt tot een fraaien en rustiger aspect van de kaart in het algemeen, en bovendien voor de meeste niet-militaire doeleinden overbodig is. In geval van noodzakelijkheid kan men echter ook op deze bladen een met letter en nummer genoemd vierkant terugvin den, daar de afmetingen en letter-nummering der ruiten voor alle bladen uniform ziin en altijd rekenen van af den linkerbovenhoek van

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 60