Korte mededeelingen. [Nov. 1912. elk blad. De ruiteering is derhalve zelf gemakkelijk op de kaart aan te brengen. Ongeveer gelijktijdig met deze ruiteering is de maatregel gepaard gegaan om de achterzijde der linnen bladen te bedrukken met de mat- groene kleur der nieuwe veldtenue, waardoor het bezigen van de open gevouwen kaart van uit het voorterrein minder zichtbaar wordt. De namen van kampongs worden geplaatst direct rechts van de kam pong, waarbij zij behooren. Indien de letters daardoor echter gewich tige terreindetails zouden bedekken, moet een naam wel wat hooger of lager geplaatst worden, doch steeds zal hij zich zoo dicht mogelijk bij zijn kampong en aan de rechterzijde er van bevinden. Daar bij het plaatsen van de hoofdletter in de kampong niet voorko men zou kunnen worden, dat details ter rechterzijde daarvan worden bedekt en onleesbaar gemaakt, verdient reeds hierom de voorgestelde verbetering geen aanbeveling. Doch bovendien zou hierdoor de dui delijkheid van de omtrekken en kleur der kampongs vooral van kleine bedenkelijk in gevaar worden gebracht. Op andere wijze is echter nog er naar gestreefd om bij groepen van kleine kampongs aan de bezwaren van het met juistheid vaststellen, welke kampong en naam bij elkaar behooren, zoo goed mogelijk tege moet te komen. Bij de laatste kaarten van Midden-Java wordt, waar noodig, eenzelfde klein cijfertje gedrukt in de kampong en vóór den naam daarvan. De kwestie der dieptelijnen in zee is er eene van persoonlijk ge voelen. Bij den Topographischen dienst heeft men er blijkbaar nimmer het nut van ingezien en o. i. niet ten onrechte. Diepwater- lijnen in breede bevaarbare rivieren kunnen nut hebben, doch tot het ernstig overwegen of eene landing op een bepaald punt al dan niet mogelijk is, dient men o i. toch naar de nieuwste zeekaart te grijpen, zelfs al zouden de topographische kaarten de diepwaterlijnen aangeven. Men vrage in ernstige aangelegenheden niet aan A hoe B er over dacht, doch men wende zich rechtstreeks tot B, en vrage hoe hij er over denkt. Uit een lithographisch oogpunt is er, naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld, alleen bedenking tegen om er de aansluitende bladen der overzichtskaart (1: 100 000) mede te voorzien, daar behal ve de zeelijnen dan ook de blauwe tint zou moeten veranderen en,in plaats van zacht uitvloeiend, met dieptetrappen zou moeten worden gemaakt. Zou men er dus toe overgaan, dan zou zoowel voor West als voor Midden-Java en voor Zuid-Sumatra de uniformiteit worden geschaad voor de bestaande en nog te vervaardigen bladen. Geen lezer van het Wetenschappelijk Jaarbericht zal aan de re dactie van het hoofdstuk „Het Leger in Kederlandsch-Indiëden lof kunnen onthouden, die haar voor den gepresteerden arbeid rechtma tig toekomt. Deze kundige medewerker van het Jaarbericht staat elk jaar bij het generaliseeren van zijn niet dadelijk beschikbaar verslag- materiaal voor een omvangrijke taak, die bovendien niet geregeld 1133

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 61