Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Dec. 1912. zoo mogelijk moeten verhinderen. Hierbij moet het woord worden gegeven aan onderzeebooten en mijnschepen. Aangezien een transportvloot niet anders dan met daglicht dicht onder de kast kan komen, en de landing ook alleen over dag kan geschieden, is alleen van onderzeebooten te ver wachten, dat zij de stil liggende transportvloot voldoende dicht kunnen naderen om ze met hun torpedo's te treffen. Tor pedobooten zullen hier minder kans hebben, omdat de vijand zich daartegen beter kan beveiligen. Zoodra uit den koers van de transportvloot met voldoende zekerheid blijkt, waar men de landing wil beproeven, kunnen mijnenleggersvan te voren langs de kust gestationneerd daar voor een behoorlijk mijnenveld zorgen. Ongetwijfeld zal, met deze oorlogsvaartuigen tegenover zich, de landing voor den vijand eene onderneming worden, die hem op zware offers zal komen te staan, en lijkt de stelling- niet gewaagd, dat zij ertoe zullen bijdragen het oogenblik, waarop de aanvaller het zal durven ondernemen de transport vloot naar Java's kust te zenden, belangrijk te vertragen. Te meer, omdat het opruimen van onderzeebooten, die dicht onder de kust kunnen blijven, niet spoedig zal zijn afgeloopen. We gelooven niet, dat andere weermiddelen hier beter werk zouden kunnen leveren. Hog afgezien van de vraag, of een slechts met een luttel getal lichte vuurmonden en mitrailleurs uitgerust veldleger eene landing zou kunnen be letten van troepen, die door talrijke zware scheepskanonnen en door licht geschut in sloepen en op torpedobooten en jagers worden gesteund, valt het te betwijfelen of het gegeven de capaciteit onzer spoorwegen wel ooit mogelijk zal blijken voor het leger een zoodanig opstellingspunt te vinden, dat het van daaruit op tijd elk gewild landingspunt kan bereiken. Begaat de vijand geen onhandigheden, dan is de kans groot, dat de legerleiding eerst kennis krijgt van het gekozen lan dingspunt, wanneer de vloot daar reeds geankerd is. Dat men dan nog in staat zou zijn om het eerste vijande lijke echelon op het gunstigste moment, d. i. vóór het aan 1177

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 11