Dec. 1912.] Leger, en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. wal stappen, te begroeten met een macht sterk genoeg om den vijand tot terugkeer te dwingen, betwijfelen we, waar bi] de concentratie van het leger rekening moet worden ge houden met het feit, dat de vijand evengoed in Bantam als in Chenbon zal kunnen landen. Verschil van meening heerscht omtrent de wijze, waarop het leger behoort te ageeren tegen den op Java gelanden vijand om de grootst mogelijke kans op succes te hebben Sommigen willen den vijand aan de kust vasthouden, ande ren willen hem tijdens zijn oprukken naar het binnenland uitputten door hem voortdurend met tallooze kleine troepjes te hinderen, terwijl men ook het denkbeeld aanbevolen vindt om den aanvaller in gunstige stellingen af te wachten, hem' van daaruit te bevechten, zonder echter een beslissenden stiijd aan te nemen; deze laatsten willen tijdig naar eene vol gende stelling terugtrekken om daar het zelfde spelletje te Aangezien ook degenen, die den vijand reeds aan de kust of tijdens de landing willen aangrijpen, hopen daarna in een of andere stelling den vijand opnieuw verliezen toe te bren gen blijkt het, dat de meeste schiijvers ernaar streven den strijd zoo lang mogelijk te rekkenen het oogenblik, waarop het beslissende gevecht,- dat ten slotte toch komen moet-, wordt aanvaard, zoolang mogelijk uit te stellen. Deze strategie getuigt van zeer weinig hoop in den strijd of van zeer weinig inzicht. Want men mag toch niet aan nemen, dat eenzelfde leger, na reeds eenmaal het veld te heb ben moeten ruimen, later met kans op succes den vijand zal kunnen aangrijpen. Integendeel, bij elke volgende ontmoeting is het moreel van den aanvaller gestegen, daarentegen dat van onze troepen gedaald. Dat een strategie van terugtrekken en rekken ten slotte zooveel van het leger vergt, dat het, zelfs wanneer verder terugtrekken niet meer noodig is, niet meer kan aanvallen, heeft de Russisch -Japansche oorlog duidelijk bewezen. 1178 IJOi iJcLlGI]

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 12