Leger ex vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Dec. 1912. Hoeveel te meer moet dit dan voor ons gelden, die zeker niet over betere soldaten dan de Russen beschikken en die nooit in den toestand zullen komen, dat verder terugtrekken onnoodig wordt door het gunstiger worden van de weder- zijdsche sterkteverhoudingen De Russen wachtten slechts op het oogenblik, dat ze sterk genoeg zouden zijn om tot het offensief over te gaan, zij werden iederen dag sterker, maar ons leger wordt nadat het gemobili seerd is zelfs zonder vechten iederen dag zwakker. Waar de vijand zijn invasieleger steeds sterker kan maken, beschikken wij alleen over de troepen, die we bij het uitbreken van den oorlog hebben, zonder eenige reserve om de verliezen aan te vullen en het leger uit te breiden. Iederen dag, dien wij de beslissing verschuiven, maakt ons zwakker, eiken vol genden dag staan we er minder gunstig voor niet alleen in getal, maar ook moreel. Tenzij men daarom de zekerheid meent te hebben, dat de politiek eene gunstige oplossing zal brengen, wanneer het gelukt den strijd te rekken tot een bepaalden datum, gelooven we, dat het uit een krijgskundig oogpunt niet juist gezien is, de beslissing te verschuiven, maar dat ons streven er op gericht moet zijn zoodra mogelijk met een zoo sterk mogelijke macht den vijand op een voor ons gunstig terrein te ontmoeten. Eerst wanneer die strijd voor ons ongunstig verloopen is, zal het oogenblik zijn aangebroken om met de overblijfselen van het leger te trachten op de meest gunstige wijze den strijd voort te zetten. Wellicht zal men dan niet anders meer kunnen doen, dan door handelingen uit den zooge- naamden kleinen oorlog den vijand af te matten. Tot zoover de desiderata. Resumeeren we thans in het kort hoe de weermiddelen zouden behooren te zijn samengesteld, wan neer we ons alleen naar de militaire eischen hadden te voegen. 1179 1) De woorden„op een voor ons gunstig terrein" zouden wij willen sup- primeeren, aangezien de keuze daavan aan den vijand is en met het le op Java gelande echelon moet zijn afgerekend voor het 2e verschijnt. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 13