Dec. 1912] Legee en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. Een harmonisch georganiseerde weermacht zou behooren te bestaan uit: 1. een eskader van minstens een vijftal met een behoorlijk ge tal 30 cM. i) kanonnen bewapende schepen, met de noodige hulp schepen (kruisers, torpedobooten en jagers), tot taak hebbende: a. op te treden met bondgenooten buiten den archipel, b. op te treden tegen een B. V. in den archipel, c. schending der neutraliteit in den archipel te beletten. 2. eene kustverdediging van Java, bestaande uit verdedi gingswerken met permanente bezetting bij de belangrijkste ha vens en strategisch belangrijke punten en de noodige kustverde digingsvaartuigen (torpedobooten, onderzeebooten, mijnenieg- gers) om vooral daar op te treden, waar werken ontbreken. 3. een veldleger, welks taak het is, zoolang de vloot niet is geslagen, samen te werken met de kustverdediging en daarna om, hetzij aan de kust, hetzij in het binnenland, het landingsleger van den vijand te verslaan. Dit veldleger heeft in vredestijd reeds tot taak handha ving van het gezag, de orde en de rust in den archipel, een taak, die in het bijzonder rust op de infanterie. Als we ons alleen naar de militaire eischen hadden te voegen, zeiden we boven. Maar zulks is niet het geval. We zullen altijd ook met de financieele zijde van het vraag stuk rekening hebben te houden, n. 1. met de vraag hoeveel de natie wilniet hoeveel zij kan of zou moeten—maar hoeveel zij wil besteden aan de Indische weermacht. Het is daarom noodig na te gaan, welke de gunstigste oplossing is, wanneer de geldquestie de harmonie der weer macht verbreekt. Wordt ook in de toekomst niet meer geld toegestaan dan thans voor onze weermacht wordt uitgetrokken, dan zou men kunnen overwegen om alles te besteden aan de vloot benevens de kustdefensie, dan wel aan het leger met of zonder kustdefensie. 1180 1) o. i. 35 cM. kanonnen Zie onder korte mededeelingen. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 14