Leges en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Dec. 1912. In het eerste geval zon dan het leger worden ingekrompen tot het voor de bezetting van land- en zeefronten der kust verdediging noodig geoordeelde. Wanneer het juist ware, dat—zooals doorgaans wordt aan genomen—de sterkte van het leger op Java 35000 man bedraagt (zie b. v. de reeds genoemde overzichtschrijver van deZeemacht in het 7de Wetenschappelijk Jaarbericht), dan zou zeer zeker een inkrimping in overweging kunnen worden genomen voor het geval men dat leger alleen de verdediging van de be langrijkste havens zou willen opdragen. Maar dit getal van 35000, dat volgens de Koloniale Verslagen ongeveer onze totale legersterkte weergeeft, moet, alvorens het gebezigd kan worden om te komen tot de tegen den B. V. beschik bare krijgsmacht, een paar deelingen ondergaan. Ten eerste moet men, zooals gebruikelijk is, de infanterie- sterkte als basisvoorde sterkteberekening nemen, en ten tweede moet men slechts rekenen op de troepen die op Java zijn, daar op die, welke wellicht in oorlogstijd op de bui tenbezittingen kunnen worden gemist, niet mag worden ge rekend (ze zijn natuurlijk een welkome bate). Slaat men dan de Koloniale Aderslagen op, dan blijkt, dat b. v. ultimo 1910 de infanterie van het N. I. Leger ruim 25000 minderen telde, waarvan nog geen 13000 man op Java waren. Mede volgens dat verslag waren van de veldinfanterie 15,6 pC!t. niet beschikbaar om uit te rukken, zoodat de sterkte, waarmee de infanterie op Java te velde zou hebben kunnen gaan, ongeveer 11000 man bedroeg. Aannemenden, dat van de buitenbezittingen een 2000 man terugkeeren en dat de gewapende korpsen (Barisan en Legioen) mede een 2000 man opleveren, dan zouden dus hoogstens een 15000 man infan terie voor de verdediging van Java beschikbaar zijn. Zou dat getal vermindering kunnen ondergaan, wanneer een krachtige vloot gereed is den vijand, die in onze zeeën komt, op het lijf te vallen De landmacht moet dan de marinebasis beschermen en toch zeker ook Batavia en Tandjong-Priok; we kunnen ons ten- 1181

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 15