Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indie. [Dec. 1912. men met een goed georganiseerde kustverdediging de landing zoo ernstige moeilijkheden in den weg kan leggen, dat mag worden aangenomen, dat het geld daarin gestoken zijn rente zal opbrengen, vooral als op het mobiele gedeelte dier defen siemiddelen den nadruk wordt gelegd. Van een handhaven van de neutraliteit zal dan niet veel terecht komen, daar deugen de kustverdedigers niet voor. Maar bij de bekrompen politiek, waar deze oplossing van het defensievraagstuk het uitvloeisel van is, moet ons dat ook niet veel kunnen schelen. We verdedigen immers de buiten bezittingen niet, wat raakt ons dan daar een schending van de neutraliteit. Bondgenooten benadeelen we daardoor niet, want die zullen we niet hebben. Zoodra een oorlog uitbreekt, kruipen we als een slak in zijn huisje en hopen dat het onweer over ons heen zal trekken. Hoe vernederend deze oplossing voor ons nationaliteitsbe- wustzijn moge zijn, het lijkt ods toch beter tenminste één stukje weermacht te hebben, dat iets beteekent, dan de ver snippering van het geld over de drie deelen, waarvan het gevolg is geweest, dat we nooit iets anders hebben kunnen krijgen dan een onbeteekenende vloot, een vrijwel waardelooze kustdefensie en een onvoldoende geoutilleerd leger. Komt men echter eindelijk tot de conclusie, dat de politieke toestand in het ontwakend Oosten eischt, dat we voor de veilig heid van ons waardevol bezit meer dan thans moeten beste den, dan is het zaak na te gaan of een krachtige vloot binnen ons bereik valt. En zou zulks alleen mogelijk zijn door op het leger te bezuinigen, dan zouden wij niet aarzelen in die richting de oplossing te zoeken. Liever een sterke vloot en een zwak leger, dan een sterk leger en geen of een zwakke vloot. WaDt met een sterke vloot wordt de mogelijkheid in uitzicht gesteld om in plaats van de verdediging van Java, die van Indië ter hand te nemen, ja, om in gunstige gevallen buiten den archipel op te treden, waardoor een bondgenootschap met 1183 I. M. T. 1912. 76.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 17