Het neutrale hoepijzer „Stadhouder." [Dec. 1912. niet ieder oogenblik bereikbaar zijn, maar door de hoefsme den en dienen slechts ais woodijzer voor de gevallen, dat de toestand van den hoef het niet toelaat het reserveijzer onder te leggen. Wanneer het reserveijzer niet kan worden ondergelegd, kan dit ook niet met het ijzer Stadhouder ge schieden. Het zal wel geen betoog meer behoeven, dat aan de te genwoordige reserveijzers, welke voor de betrokken hoeven ge heel pasklaar zijn gemaakt, de voorkeur moet worden gegeven. Dit is juist, maar voor de enkele gevallen, dat zulks noodig zal zijn, leggen onze smeden in tijd van nood ook een rechter ijzer onder een linkerhoef en omgekeerd. Een goede hoefsmid ziet kans ook koud een gesmeed ijzer heel wat te vervormen en het is geoorloofd in zulke gevallen op de lengte of breedte der takken iets toe te geven. De noodzakelijkheid daarvan zal bij het in voorraad houden van slechts 3 standaard modellen, zooals Stadhouder voorstelt, zeer zeker ook voorkomen. Deze vervanging is natuulijk bij de tegenwoordige reser veijzers even goed mogelijk. Resumeerende wil het mij voorkomen, dat het ijzer Stad houder geen enkel wezenlijk voordeel heeft boven de tegen woordige reserveijzers, maar daarentegen het groote nadeel vóór het gebruik aan een grootere bewerking te moeten worden onderworpen. Bovendien zal bij dit ijzer altijd in ééne der buitentakken, hetzij rechts, hetzij links, het achterste bruikbare nagelgat 1 c.M. meer naar voren komen te liggen dan in den bin- 1187 Vercler kunnen deze neutrale ijzers (als ik ze zoo mag noemen), wanneer twee paar worden meegenomen, dienen voor reserve beslag. Verliest het paard voor de tweede maal hel zelfde ijzer (de aanleiding is er eenmaal), dan kan het toeh worden beslagen, aangezien nog een ijzer be schikbaar is, dat op den zelfden voet past. Een ander voordeel van het neutrale ijzer is verder, dat in tijd van nood, de ijzers van het eene paard kunnen worden gebruikt voor het andere, wanneer namelijk de hoeven weinig verschillen. Bij elk escadron zijn toch paarden, die eikaars ijzers zonder of met kleine vervorming kunnen dragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 21