Dec. 1912.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. Cavalerie is langs het paardenpad Radjamendala Tji Peun- deuj gemarcheerd. In verband met het groote belang dei- operatie heeft de Commandant van het Veldleger persoonlijk het bevel over de Noordelijke Legerafdeeling op zich genomen. Den lOden Juli zijn de troepen van de Noordelijke Leger afdeeling te Bajabang en omstreken verzameld, zoomede een gedeelte van den Verplegingstrein; de tweede munitiecolonnes en het Veldhospitaal zijn nog te Rende aangekomen. Bij Tjipetir aan de Tji Taroem zijn vlotten in gereedheid ge bracht, om bij den afvoer van gewonden langs deze rivier gebruikt te kunnen worden, terwijl eene door de Genietroepen samengestelde schipbrug (zie schets] in den nacht van ,10 11 Juli gereed komt. In verband met de dislocatie der troepen en treinen op den lOden Juli wordt in den namiddag van dien dag het marsch- bevel uitgegeven, dat is opgenomen in Bijlage II. Cavalerie. In den ochtend van den llden overschrijdt de Cavalerie het eerst de brug; op den Pr. Pogor (321) aangekomen, wordt Infanterievuur ontvangen van den Pr. Tjabe, waardoor enkele manschappen en paarden worden gewond. De eersten worden door de ziekendragers naar kg. Kawiah gedragen en hier voor- loopig verbonden; twee paarden moeten worden afgemaakt, een derde kan na verbonden te zijn blijven dienst doen. Van een en ander zendt de Cavalerie-Commandant bericht. Voorhoede. Intusschen is ook de Voorhoede de brug gepasseerd. Nabij hoogtepunt 192 uit het bedekte terrein deboucheerend, wordt Artillerievuur ontvangen, waardoor eenige verliezen worden geleden. Door de le Bergbatterij van af den Pr. Pogor en dooi de 2e Bergbatterij van af hoogtepunt 242 onder vuur genomen, zijn de beide vijandelijke vuurmonden op den G. Djanggari weldra genoodzaakt hun vuur over te brengen op de 2e Bergbatterij. De Infanterie der Voorhoede kan thans verder terrein winnen, doch ontvangt nu ook geweervuur van af den G. Djanggari. Ondersteund door het vuur der voorste sectie Veld-Artillerie, welke, na met zeer veel moeite de schip- 1190

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 24