De Geneeskundige dienst in en ka het gevecht. [Dec. 1912. brug te zijn gepasseerd, ongeveer 350 M. ten W. van hoogte- cijfer 192 in stelling is gekomen, gelukt het nu weldra den G. Djanggari en den Pr. Tjabe te bezetten, terwijl de vijand in zuidelijke richting terugtrekt. (830 v. m.) De Ch. G. S. van Inf. V. heeft intusschen, zoodra de eerste verzamei- verliezen intraden, naar eene geschikte plaats gezocht voor plaats voor eene „verzamelplaats voor gewonden op het gevechtsveld" ^eMh°"de"_ en deze gevonden. Terwijl de voertuigen der G. S onder be- vechtsveld_ waking van eenig personeel op het rijpad ten N. van hoog tepunt 192 worden opgesteld, begeven zich de beide officie ren van Gezondheid met het personeel van den Staf der G.S. en de verbandgroepen, het gemakkelijkst draagbaar materieel medevoerende, naar den rand van het bedekte terrein, nabij de plaats, waar de eerste gewonden gevallen zijn. Den Ct. van het bataljon, waarvan de voorste linie intusschen reeds 500 M. verder Z.W. is voortgerukt en den Ch. A. Br. 2 wordt mededeeling gedaan, dat eene „verzamelplaats voor gewon den op het gevechtsveld" is opgericht. Yoorloopig bepaalt men er zich toe, de ter plaatse liggende gekwetsten en de licht gewonden, die de gevechtslinie verlaten hebben, te vei- binden; uit den aard der zaak beperkt men zich tot het strikt noodzakelijke en alleen den zeer licht gewonden wordt een definitief verband aangelegd; overigens worden zij slechts van een noodverband voorzien, tenzij onmiddellijke bloedstel- ping het aanleggen van eene slang vereischt. Eerst later, als de eigen troepen zich nog verder naar voren verplaatst heb ben, en de vijandelijke Artillerie de eigen Infanterie niet meer beschiet, wordt ook personeel met draagbaren en tandoes verder vooruit gezonden om de gewonden naar de verzamel plaats te vervoeren. Toch wordt hierbij nog een enkele drager het slachtoffer van zijn plicht. Den ziekendragers voor zoo ver zij thans voor de eerste maal in deze functie optreden wordt nogmaals op het hart gedrukt, in geen geval de won den aan te raken of de gekwetsten van kleeren te ontdoen tenzij eene gevaarlijke bloeding moet worden gestelpt. 1191

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 25