Dec. 1912.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. Hp. V. No. 1. Ook Inf. YI heeft, enkele gewonden gekregen; juist is de Ch. G. S. van dit baltaljon van plan het voorbeeld van zijn collega van Inf. V te volgen, als hem het bevel van den Ch.A.Br.2. bereikt, in vereeniging met de G.S. van Inf. V eene hulpverbandplaats (Hp.V.) op te richten, ongeveer 400 M. ten N. van hoogtecijfer 192. De Ct. der 2de Brigade, die van nabij dit hoogtepunt den loop van het gevecht heeft gadegeslagen, heeft uit het aantal gewonden, dat hem passeert, den indruk gekregen, dat thans de oprichting van eene Hp. V. gewenscht is. Hij draagt daarom zijnen Ch. A. op, hiervoor eene geschikte plaats uit te zoeken, waarop deze na eene korte bespreking met den Ch. G. S. van Inf. V. en na bekomen goedkeuring van den Brigade Ct. eene schaduwrijke plek aan een beekje nabij de standplaats der voer tuigen van G. S. Inf. V. hiertoe bestemt. De gewonden der Voorhoede, waaronder verreweg de meesten van Inf. Y, worden nu daarheen vervoerd of geleid, of gaan er zelfstandig heen, voor zoover zij nog marschvaardig zijn. Het geneeskundig personeel van Inf. VI, dat het eerst het aangewezen punt bereikt, vangt dadelijk aan de verbandplaats in te richten. Ch. G. S. Inf. V neemt hierbij als oudste Officier van Gezondheid de leiding op zich. De voertuigen der G. Sn. worden afgeladen, de enkele meubels, die aanwezig zijn als stoelen, balébalés en tafels uit de woningen gedragen, en eenige operatie- en verbandtafels geïmproviseerd; instrumenten en verbandmiddelen worden hierbij gereed gelegd. De stookplaats van een der huizen nabij de beek wordt tot keuken ingericht, terwijl ook voor den aanleg van een eenvoudig privaat meer stroomafwaarts wordt gezorgd; van de wanden van eenige huizen worden afdaken gemaakt. Water uit de beek wordt aangedragen en gekookt, lafenismiddelen als thee, koffie, cho colade en bouillon worden gereed gemaakt. Ten slotte worden de nationale en Roode Kruisvlag zichtbaar gehescheü, en nabij hoogtecijfer 192 een handwijzer geplaatst om gewonden, die zonder geleide uit de gevechtslinie terugvloeien, den weg naai de verbandplaats te wijzen. 1192

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 26