De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Dec. 1912. Aan den Brigade Ct. is eene patrouille aangevraagd, om de Hp. V. af te zetten; den Ct. van Inf. VI wordt opgedragen hiertoe 1 onderofficier en 8 man aan te wijzen. Te 8.15 v.m. zijn reeds een 30 tal gewonden op de Hp. V. bijeengebracht, waarvan wel is waar het meerendeel slechts licht gewond is, doch enkele zeer ernstig gekwetsten met gecompliceerde beenbreuken het personeel de handen vol werk geven, terwijl bovendien voortdurend nieuwe gewonden te voet, dan wel gedragen, aan de verbandplaats aankomen. Met uitzondering van twee ongelukkigen, die met een schot in den buik zijn aangedragen, en wien niettegenstaande hun dringend smeeken om eenig water elk voedsel of drinken moet worden geweigerd, krijgen de gewonden gelegenheid, zich aan de gereedgemaakte ververschiugen te laven. De zwaar gekwetsten zijn van de licht gewonden gescheiden, de laatsten onder bijzonder toezicht gesteld, ten einde indisci- plinair optreden hunner zijds te voorkomen. De marschvaardige licht gewonden worden voor zoover zij niet naar hunne korpsen terugkeeren eveneens onder toezicht, voorloopig meer N. waarts in kg. Tjitata verzameld. De operatietafels zijn opgesteld buiten het gezicht van de gewonden, die nog niet geholpen zijnook zij, die reeds overleden zijn, worden zooveel mogelijk afzonderlijk neerge legd. Veel operaties worden intusschen niet verricht, slechts daar, waar levensgevaar door onmiddellijk ingrijpen is af te wenden, wordt tot operatie overgegaan. Overigens wordt echter alleen het noodige verricht, om de gekwetsten zoo spoedig mogelijk te kunnen doorzenden naar eene later op te richten hoofd verband plaats (Hd. V.), of voor zooveel de zeer licht gewonden betreft, om hen naar hunne korpsen te doen terugkeeren. Een definitief verband wordt in het alge meen slechts aangelegd, waar dit in korten tijd kan geschie den, dus bij de licht gewonden. Zij die aan de Hd. V. nog moeten worden geholpen, worden van eene ivitte kaart met roode streep voorzien, zij, die voorloopig geen verdere hulp 1193

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 27