Dec. 1912.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. behoeven, van eene witte kaart. Deze kaarten worden aan het verband of tusscben de kleeren vastgehecht. Den beiden manschappen met buikwonden kan helaas geen hulp worden verstrekt; ofschoon ook zij hoogst waarschijn lijk slechts door eene onmiddellijke operatie zouden zijn te redden, moet hiervan worden afgezien, daar dit te veel perso neel en tijd in beslag zou nemen. Wat morphine of opium is alles, waarmede men hen op het oogenblik kan helpen. Zij moeten ten bate van het geheel worden opgeofferd. De Voorhoede Ct. heeft van de oprichting en plaats der Hp. V. kennis gegeven aan zijne beide bataljonscommandan ten, en op voorstel van den Ch. A. Br. 2 ook aan de comman danten der Cavalerie en le Bergbatterij. Zoodra dan ook de Pr. Tjabe door den vijand werd ontruimd, kregen de zie kendragers der Cavalerie last, de gewonden voor zoover zij reeds door den Officier van Gezondheid waren behandeld naar de Hp. V. over te brengen. Intusschen hebben de troepen de beweging in Z. richting voortgezet; onder dekking van de le Bergbatterij, die op den Pr. Tjabe in stelling is gekomen, doorwaadt eerst de Cavalei ie, vervolgens de Infanterie der Voorhoede de Tji Balagoeng; de brug over dit riviertje is n. 1. op het laat ste oogenblik door den wijkenden vijand vernield. De Voor hoede Ct. bevindt zich thans in den zeer onaangenamen toestand, dat hij bijna al zijn geneeskundig personeel en materieel voorloopig moet missen. Slechts één Officier van Gezondheid en enkele ziekendragers zijn de troepen gevolgd. Dit wordt den Algemeenen Bevelhebber gerapporteerd, die zijnen Ch. A. opdraagt, ten spoedigste hierin te voorzien. De oudste Officier van Gezondheid van V. S. Br. 2 (de Chef bevindt zich als Ch. A. bij den Voorhoede Ct) krijgt nu last 2 detachementen aan te wijzen om de werkzaamheden op de Hp. V. voort te zetten en de taak der G. Sn. van Inf. V en VI over te nemen. Deze laatsten moeten zoo spoedig mogelijk bij hunne korpsen aansluiten, hierbij het materieel op de paarden laden, en de voertuigen, die de Tji Balagoeng 1194

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 28