Dec. 1912] Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indie. 't Zou zelfs nog erger kunnen loopen. Wanneer die onzalige beslissing genomen werd, dan liggen daar tal van eilanden geheel onbeschermd, en daaronder zijn Borneo en Sumatra, die onder de rijkste olieproduceerende gebieden der wereld te rekenen zijn. Meer en meer wordt die olie naast de steenkool een onmisbare oorlogsbehoefte voor de vloot. Het bezit dier gebieden kan daarom voor de oorlog voerenden in den Stillen Oceaan van het grootste gewicht zijn, zoo al niet ten einde ze zelf te benutten, dan toch om ze den ander te onthouden. Het onbeschermd liggen zal een gevoel van onveiligheid veroor zaken bij die mogendheden, die wel een woordje wenschen mee te praten in de politiek in het Oosten, een onveiligheid, waaraan zij alleen ontkomen kunnen door zelf de bescherming van die gebieden op zich te nemen, vóór een ander ze heeft ingepalmd. Ja, als de betrokkenen de zekerheid hadden, dat we in staat zijn rigoureus onze neutraliteit te handhaven,maar hoe kan men dat alweer zonder krachtige vloot We gelooven niet, dat er voorstanders van de verdediging met een leger zijn, die niet tevens ook voelen, dat we nood zakelijk wat moeten doen voor de handhaving van de neu traliteit in onze zeeën. Maar dat men voor de handhaving daarvan, zooals zij meenen, minder hooge eischen aan de gevechtskracht van de vloot zou behoeven te stellen, kunnen we niet beamen. Acht een dei- strijdenden het noodig beslag te leggen op de oliebronnen op Sumatra of Borneo, dan zal hij zich daarvan niet laten afhou den, als we ons gezag niet op krachtige wijze kunnen doen gel den. Heeft hij om bij dit voorbeeld te blijven die bronnen bepaald noodig, dan zal hij zich daarvan niet laten weerhouden door het type vloot, dat zoo dikwijls wordt aangeprezen (zie o.a. nog C in de Locomotief van 19 Juni'12), bestaande uit weinig diepgaande kruisers, die zich kunnen verschuilen, op plaatsen waar zij voor zwaardere schepen niet bereikbaar zijn en uit veel torpedo- en onderzeebooten. Zoolang die kruisers verkiezen verstoppertje te spelen, doen ze allicht geen kwaad, terwijl 1168

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 2