De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Dec. 1912. ben na voltooiing van de brug over de Tji Balagoeng last gekregen een colonneweg voor Berg-Artillerie aan te leggen, zooals deze op de schets metis aangegeven. Gaan wij thans de verrichtingen van den Geneeskundigen Dienst na. Het had voor de hand gelegen, dat de Voorhoede Ct., in ver band met de hem verstrekte opdracht, reeds dadelijk maat regelen had getroffen, om de oprichting van eene tweede Hp. V. voor te bereiden; door de afwezigheid der G. Sn. was dit echter onmogelijk. Toen nabij Tjirata Hilir opnieuw gewonden vielen, zag de Ch. A. Br. 2 zich verplicht persoonlijk aan het verzorgen dei- gewonden deel te nemen. Na bekomen goedkeuring van den Br. Ct. werd eene „verzamelplaats voor gewonden op het gevechtsveld" opgericht nabij den driesprong tusschen kg. Tjidamar en hoogtecijfer 241. Na aankomst van Inf. VII werd de toestand wat beter, daar nu het personeel en materieel van de G. S. van dit korps op bevel van den Br. Ct. ter beschikking werden ge steld van zijn Ch. A. Het aantal gewonden nam echter zoo danig toe, dat men met verlangen naar de aankomst der andere G. Sn. bleef uitzien. Gelukkig kwamen nu weldra het personeel en het materieel dit laatste op de paarden gela den bij de veizamelplaats aan, en hoewel de voertuigen nog steeds ontbraken, kon thans voorloopig voldoende hulp worden geboden. Daar de ligging van de verzamelplaats, hoewel slechts 1 K. M. achter de vuurlinie, vrij gunstig bleek,—men ondervond door de aanwezige begroeiingen weinig last van het vijande- delijke vuur en er was water in de nabijheid verzocht de Ch. A. aan zijn Br. Ct. machtiging, tot de oprichting van eene Hp. V. aldaar over te gaan, hetgeen na bekomen goed keuring onmiddellijk geschiedde. Een bezwaar van de uitgekozen plaats was, dat de Hp. V. aan den eenigen weg gelegen was, waarvan ook de troepen gebruik moesten maken, doch dit was door de terreinsge- 1197 Geneeskun= dige Dienst bij de 2e Brigade.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 31