De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Dec. 1912. (dwangarbeiders) naar Hp. V. No. 2 om gewonden af te halen. De rest der V. S. marcheert onmiddellijk naar de aangewezen plaats af; de dwangarbeiders zijn nog zooveel mogelijk bij de Y. S. aangehouden, daar hunne diensten noodig zullen zijn bij het inrichten der verbandplaats. Ook hier zijn plaatselijk slechts zeer bescheiden hulpmidde len beschikbaar, zoodat men zijne eischen niet te hoog kan stellen. Zoo goed mogelijk wordt nochtbans alles voor de ontvangst der gekwetsten in gereedheid gebracht. De 3 ten ten, waarover de V. S. beschikt, worden in elkander gezet, en één er van voor operatiekamer, de beide andere voor verbandkamer ingericht, daar de woningen, door den weinig zindelijken toestand waarin zij verkeeren, hiertoe minder geschikt worden geoordeeld. Deze worden echter gedeeltelijk van de zijwanden ontdaan en voor de afdeeling E (zie hieron der) bestemd. De afgehaalde wanden worden voor afdaken gebezigd. Wat aan meubelen in de woningen aanwezig is, wordt te voorschijn gehaald. Water wordt aangedragen, bij voorkeur niet uit de Tji Taroem, maar uit een aanwezigen put; dit wordt gekookt, en eene ruime hoeveelheid lafenis middelen als koffie, thee, bouillon, chocolade, enz. gereed gemaakt. Intusschen worden de stalen veldbedden en de voorhanden balébalés en andere meubelen geplaatst volgens de aanwijzingen van den Chef der Hd. Y. Personeel en materieel worden ingedeeld in 5 afdeelingen: A. voor aankomst en sorteering der gewonden, B. voor vervoer C. voor verband, B. voor operatie E. voor zwaar gekwetsten, die voorloopig niet verder vervoerbaar zijn. ue afdeelingen B t/m E worden aangeduid door een bord van onderscheidenlijk wittegeleblauwe en groene kleur met de overeenkomstige letters voorzien. Tevens worden hierbij alvast de bijbehoorende lantaarns opgehangen. Wij zullen op deze indeeling niet verder ingaan. In hoe verre het schema, zooals dit in 89 van V. M. G. D. B. V. 1201

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 35