Dec. 1912.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. is aangegeven, doelmatig moet worden geacht, is theoretisch bezwaarlijk na te gaan. Als te 1.30 n.m- de eerste gewonden van de Hp. V. No. 1 aan de Hd. Y. aankomen, kunnen deze reeds in ontvangst worden genomen en gesorteerd; ook kan, voorloopig in de open lucht, tot het aanleggen, nazien en zoo noodig ver nieuwen der verbanden worden overgegaan. De wapens en munitie worden 100 M. ten W. van de Hd. V. afgelegd en aan één zijde van den weg neergelegd, een licht gewonde ziekendrager houdt hierop toezicht. Eerst te 3 n.m. komen de gekwetsten aan de beurt, voor wie een operatief ingrijpen noodzakelijk is, en wordt in de eerste plaats getracht één der gewonden met een schot in den buik van Hp. Y. No. 1, die nog in leven is, te redden. De gekwetsten, die naar afdeeling B. (vervoer) worden verwezen, zijn op last van den Ch. A. VI. ingedeeld in B groepen, en wel: a. marschvacirdigen, b. zij die zittend vervoerd kunnen worden, c. zij die liggend vervoerd moeten worden. De marschvaardigen worden in detachementen van 10 a 25 man onder geleide van een licht gewond officier of ge gradueerde naar Leuwiboender gedirigeerd. De marschvaar- dige lichtgewonden, die zich nog aan Hp. V. No. 1 bevonden, werden voor zoover zij niet naar hunne korpsen konden terugkeeren reeds met het detachement van Y.S. Br. 2 naar Leuwiboender medegegeven. Sedert 11 v.m. liggen beneden de schipbrug aan den linker Tji Taroemoever een 6tal vlotten vastgemeerd, welke ieder ongeveer 20 gewonden met eenig geneeskundig personeel kunnen vervoeren. In de eerste plaats worden deze vlotten bestemd voor de laatste groep gewonden; zoodra een vlot geladen is, vaart het af en is 1 1/, uur later bij de gede tacheerde sectie van het Y.H. van waar zij zoodia mogelijk naar Tjiharashas worden doorgezonden. De marschvaardige gewonden, die te Leuwiboender aan- 1202

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 36