Dec. 1912.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. dat het V. H. slechts over 5 „stellen touwen met veeren en haak" beschikt, t.w. die van de karren tot ziekenvervoer. Men moet zich daarom verder behelpen met de stalen veldbedden eenvoudig met touw aan de karren te bevestigen, dan wel de karren van een laag stroo of alang-alang te voorzien. Vooral voor de ernstig gekwetsten, die voornamelijk naar de gede tacheerde Sectie van het V. H. worden overgebracht, kunnen dergelijke improvisaties bedenkelijke gevolgen hebben, v. h. Te Tjiharashas kan in afwachting van verder vervoer ook van de bestaande woningen worden gebruik gemaakt om de gewonden onder dak te brengen. Door de zorg van den Ch. V. H. zijn de wegen van de gedetacheerde Sectie te Leuwi- boender naar het V. H. te Tjiharashas duidelijk met handwijzers aangegeven, waarbij 's nachts lampen worden geplaatst. Bij de gedetacheerde Sectie van het Y. H. komen te 3.30 n.m. de eerste gewonden aan. Die van het eerste vlot worden, voor zoover hun toestand zich hiertegen niet verzet, onmid dellijk per as naar Tjiharashas doorgezonden, waar zij omstreeks 5.30 n.m. aankomen (de afstand bedraagt ongeveer 7 K. M Na de gewonden te hebben afgegeven, keeren de karren dadelijk naar de gedetacheerde Sectie terug, zoodat op deze wijze te 10 n.m. alle gekwetsten, die per vlot van de Hd. Y. werden afgevoerd, te Tjiharashas zijn verzameld. Daar de paarden thans 28 K. M. langs vrij zware wegen hebben afgelegd, is het zeer gewenscht hun eenige uren rust te gunnen. De karren worden daarom te Tjiharashas aange houden, waar zij onder toezicht van eenige lichtgewonde militairen een bivak betrekken. De Ch. V. H. kan hiertoe met een gerust geweten bevel geven, daar van den Chef der gedetacheerde Sectie bericht wordt ontvangen, dat de vlotten gedurende den nacht toch niet tegen den stroom op de Hd. Y. kunnen bereiken. Tegen 6 n.m. zijn ook de eerste detachementen marsch- vaardige gewonden te Tjiharashas aangekomen, en geleidelijk komen voortdurend nieuwe detachementen aaD, waaraan dooi de zorg van den Ch. Y. H. woningen tot verblijf worden 1204

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 38