Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Ikdië. [Dec. 1912. de andere booten, zonder steun van grootere schepen, ver van hun basis even ongevaarlijk zijn. Acht een tegenstander het om strategische redenen noodig op een van onze eilanden een vlootbasis in te lichten, dan zal hij vooruit vrij nauwkeurig kunnen bepalen, wat die schending der onzijdigheid hem zal kosten. Beschikken we dan alleen over schepen, die „noch vechten, noch vluchten kunnen, doch .slechts berekend zijn op zich verschuilen, dan brengt hij, om daarmee af te rekenen, alleen wat oud materieel mee; hebben we echter een eskader van krachtige schepen, bewapend met gelijkwaardig geschut, dan wordt de onderne ming meer risquant en kostbaar, en zullen de voordeelen der onderneming al zeer groot moeten zijn, willen ze tegen de nadeelen opwegen. Onze neutraliteit zal alleen geschonden worden, als een der strijdenden daarin voordeel ziet; naarmate onze vloot sterker is, zal de kans daarop geiinger woiden. Hieruit volgt, dat, om gewaarborgd te zijn tegen neutrali- teitsschending, welke ons kan meeslepen in een noodlottigen oorlog, die ons onze bondgenooten kan kosten, een krachtige vloot noodig is. Evenmin als het economisch zou zijn onzen archipel met een leger te verdedigen, evenmin kan voor de handhaving van eene strikte neutraliteit het leger dienen, ja, minder nog, omdat zelfs op kleine eilanden, die een B. Y. nooit tot voorwerp eener actie zou kiezen, nog wel ernstige neutraliteitsschending kan worden gepleegd. Wat onder een krachtige vloot moet worden verstaan, daarop gelooven we als officier van de landmacht beter te doen niet in te gaan. Om de gedachte echter eenigszins te bepalen, zouden we alleen willen vermelden, dat wij een vloot niet kunnen voorstellen als een torpedo vloot. Op zee te trachten succes te behalen met zulk een vloot, niet gesteund door met zwaar geschut bewapende schepen, achten we even onmogelijk als te land den vijand te verslaan 1169

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 3