Enkele aanteekeningen oner den Topogrs- phischen Dienst in Oostenrijk-Bongarije. (Ueruolg Dan blz. 1131. en slot1. Bijhouding der kaarten. Terecht gaat men in Oostenrijk-Hongarije van het goede denkbeeld uit, dat de waarde en de veelzijdige bruikbaarheid van een kaart, geheel beheerscht wordt door het tijdig op nemen van de sedert haar ontstaan plaatsgrijpende verande ringen en dat daarom het gestadig bijwerken van groot ge wicht is. Al in 1819 werden door den Generalen Staf maat regelen getroffen om op de hoogte te blijven van de veran deringen in het wegennet en sinds 1860 bestaat bij het In stituut een afzonderlijke afdeeling voor het bijhouden der kaarten, thans ingedeeld bij de groep kartographie en einde 1910 bestaande uit 10 officieren, 4 technische beambten en 2 handlangers; de leiding berust bij een luitenant-kolonel, majoor of kapitein. De gegevens voor de bijwerking worden in de eerste plaats geleverd door de „Mappierungs "afdeelingen, die met de kaar- tenrevisie zijn belast, doch daar per jaar slechts 8 a 10 bladen der speciaalkaart worden herzien, zou slechts om de 80 a 85 jaar eene nieuwe uitgave van een blad bewerkt kun nen worden. De eenige manier om binnen korteren tijd in het bezit te komen van bijgewerkte kaarten, is dus alle gegevens te be nutten, die verstrekt kunnen worden door militaire en ci viele autoriteiten, die te vinden zijn in de vakliteratuur en die, welke welwillend verschaft worden door touristenveree- 1209 „Die Evidenthaltungsabtheilung hat mit sorgfaltiger Beachtung alles offi- „ziell eingelaufenen, sowie des privativ zur Kenntnis gelangten Materiales, nach- "dem die Richtigkeit der letzteren Angaben offiziell konstatiert wurde, alle „jene Korrekturen und Erganzungen zur Ausführung bringen zu lassen, wel- „che zur Richtigkeit der verschiedenen Kartenwerke dienen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 43