Dienst in Oostenrijk Hongarije [Dec. 192. Hoewel toegevende, dat de in 1896 aangevangen opneming het beste levert, hetgeen op de schaal 125 000 te bereiken valt, is hij van meening, dat over het algemeen voor mili taire doeleinden de opneming niet noodig en te duur J) is, terwijl voor moderne civieltechnische, wetenschappelijke en dergelijke doeleinden de kaart niet genoeg geeft. Met de thans beschikbare werkkrachten neemt de „Praci- zionsaufnahme" zooveel tijd in beslag, dat eene eenvormige bewerking ten eenenmale uitgesloten is. De generaal staat een schaal van 1:10.000 2) voor, wil de opneming in 30 jaar tijd doen afloopen en rekenende op een arbeidsprestatie van 40 vierk. K.M. per hoofd en per jaar, acht hij een korps van 400 topografen noodig. Als grondslag voor de opneming moeten de verkleinde ka- dasterkaarten dienen; de triangulatie moet zoo ver uitge breid worden, dat per vierk. K.M. een vast punt voorkomt, er dient zoo'n uitbreiding van het waterpasnet plaats te hebben, dat om de 2 K.M. hoogtemerken en om de K.M. verkenmerken der tweede orde voorkomen. Het aantal hoog tepunten wordt op 100 per vierk, K.M. gesteld, waarvan minstens 25 meervoudig te meten. Bij de opneming moet zoowel de „Messtischaufnahme" als de tachyometrie de photogrammetrie en stereophotogram- metrie toepassing vinden. 1213 »Eine moderne Landesaufnahme—von wem immer, .iedooli stets derartig durchgeführt, dass sie, soweit es der gewahlte Massstab zulasst, ein genaues »Bild der Natur gibt—wird und muss allen möglichen Bedürfnissen ent- 1) Inbegrepen de uitgaven voor de triangulatie van lager orde komt bij de „Praeizionsaufnahme" de vierk K. M. op ongeveer 65 gulden. 2) Hermann Wagner teekent in zijn leerboek der Geographie aan: „Sehr instruktiv fiihrt General O. Frank, „Landesaufnahme u. Topograpliie," „den Nachweis, dass der für militarisclie Zwecke ausreiehende Kartenmasstab „von 1 25 000 den heutigen Anspruchen der Wissenschaft und Techniek nicht „mehr genüge." Ook geheim Kriegsrat Dr. J. A. Kaupert en geheim Hofrat Dr. G. Koppe, beiden hervorragende Kartografen en Topografen pleiten voor de schaal 1: 10 000 voor een topographische opneming van eultuurstaten en naar die opne ming moeten alle andere kaarten samengesteld worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 47