Dienst in Oostenrijk-Hongarije. [Dec. 1912. Genoemd opperofficier ijverde voor een oorlogskaart op 1: 150000, diens opvolger, generaal Frank, houdt echter een warm pleidooi voorde schaal 1: 100 000,welke ook in Duitsch- land en Italië voor de militaire kaart toepassing vindt. De kaarten moeten als ,,Sattelkarten" ontworpen en gedrukt worden, zij moeten zelfs onder ongunstige omstandighe den gemakkelijk te lezen zijn. Generaal Frank staat twee kleuren voor, zwart en bruin en stelt uitdrukkelijk als eisch, dat de kaarten bijgehouden worden.2) Tegenwoordig zijn slechts 8 a 10 opnemers met de revisie bezig, hoogstens wordt per jaar 7600 a 8000 vierk. K. M. bewerkt, waardoor 80 jaar gemoeid zijn met de geheele herziening. Door hiervoor i „Mappierungsabtheilungen" aan te wendeD, kan de tijd tot een vierde teruggebracht worden, de 5e „Abtheilung", die tevens te bestemmen is voor de kaartee- ring op grooter schaal van de uit een militair oogpunt gewich tige terreinen, moet voor aanvulling dieneD. 1215 „Den Soldaten darf nicht zugemutet werden, die Karte nur im Zustande „der Ruhe, bei Sonnen- oder elektrischen Lichte und mit Zuhilfename der „Lupe benützen zu können." „Notwendig ware auch die Stabilisierung des Personals ;i) der militari- „schen Landesaufnahme, denn nur bei einen geringen Wechsel der beider „Kartenrevision verwendeten Personen ware eine Mappieringsabtheilung imstande, die sich ergebenden Abgange zu decken." 1) Sinds een paar jaar worden oij wijze van proef enkele bladen op 1:100000 gereproduceerd. 2) In België is in principe aangenomen het geheele grondgebied van den staat om de tien jaar te herzien. 3) „Stabilisierung des Personals" wordt ook voorgestaan door Kolonel Banca- lari, trouwens niet alleen Oostenrijksche schrijvers ijveren hiervoor. Generaal de la Noë, souschef van den generalen Staf in Frankrijk, die de voorrede schreef van het standaardwerk „La Carte de France", teekent op bladz. X aan; „Un corps de topographes de métier est done nécessaire si Pon veut réaliser „de nouveau progrès. L'oubli de cette vérité a toujours produit des effets dé- „plorables. On en peut voir un exemple frappant dans le présent ouvrage „les operations de la revision commencées en 1875 a l'aide d'officiers quel- „conques pris dans tous les Corps d'Armee ont eoüté fort cher et ont failli „causer a la carte un dommage irreparable. La creation d'un Service géo- M. I. T. 1912. 78.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 49