Dec. 1912.] Leger em vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. door een leger op te lossen in kleine afdeelingen, aan welke het voeren van een guerrilla wordt opgedragen. Eenheid van handelen, samenwerken van alle krachten op het juiste moment, waardoor alleen eene beslissing, een omkeer in den toestand kan worden verkregen, zijn daarbij ondenkbaar. Met versnip perde krachten, afhankelijk van het initiatief van onderaan voerders, die alle inzicht in den algemeenen toestand missen, niets van elkaar afweten en dus niet kunnen samenwerken, kan wellicht hier en daar eens een partieel succesje worden behaald, maar het gevaar niet worden afgewend. Het is wel merkwaardig, dat torpedovloten en guerillale- gers alleen in Nederlandsche breinen opkomen: nog nimmer vonden we bij buitenlandsche schrijvers voorstellen om op dergelijke beginselen eene verdediging van huis uit te basee ren. We kunnen dit verschijnsel alleen verklaren uit onze zucht, om op een koopje uit te zijn. We verbeelden ons, dat we een goedkoop recept hebben ontdekt om voor een prikje onze defensie te regelenmaar kan men in ernst meenen, dat, wanneer de zaak zoo eenvoudig was, andere mogendheden ook niet reeds lang dien weg zouden ingeslagen hebben? Gelooft men dan, dat die mogendheden er genoegen in vinden millioenen aan dreadnoughts uit te geven, als het niet algemeen noodig geoordeeld werd? Of meent men in gemoede, zooals de afgetreden minister van Marine, dat de geografische gesteldheid van onzen archipel zoodanig is, dat we iets anders van noode hebben dan anderen? Gelukkig schijnt de torpedovloot thans van de baan. Nadat gebleken is, dat de Commissie van 1.906 zich enkele milli oenen heeft vergist, en zulk een vloot niet goedkooper is dan een andere, is de aardigheid er van af en vindt zij geen verdedigers meer, vooral niet, nu van verschillende kanten er op is gewezen, dat schepen van een 15000 ton niet buiten ons bereik vallen. Alleen de heer Ni; weide, in de Aprilaflevering van dit tijdschrift, wil een torpedovloot (zie blz. 419), huiverig als hij is, dat de groote mogendheden steeds grootere slagschepen zullen bouwen. 1170

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 4