Dec. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. Yoor de nieuwe kaart 1: 100 000 ware te beschikken over de „Aufnahms-Sectionen" voor zooveel noodig—-en rekeniDg houdende met de schaal der kaart—bijgewerkt naar de gegevens verkregen bij de herziening. Alleen gedeelten, die in dier mate niet met den terreintoestand overeenkomen, dat zij niet voor de samenstelling der oorlogskaart te benutten zijn, moeten nieuw worden bewerkt. Het hoogtenet der opneming is wel niet ideaal, doch voor een oorlogskaart zijn hoogtege- gevens met een middelbare fout grooter dau 1 a 3 M. nog wel te benutten. Omtrent den inhoud der kaart laat Generaal Frank zich als volgt uit: en verder: Hij onderstreept het „berechtigterweise", omdat de on dervinding leert, dat, wil men aan alle wenschen voldoen, een kaart zoodanig met details overvuld zou worden dat zij allesbehalve gemakkelijk leesbaar en duidelijk zou zijn. Kolonel Bancalari is al zeer slecht over de 1 75 000 kaarten te spreken. In het bijzonder vindt de reden 1216 „Es handelt sich nicht urn etwas Ideales, sondern das unter den besteli- „enden Verhaltnissen relativ Beste". „Der Inhalt einer jeden, also auch einer Kriegskarte, muss derart ausge- „wahlt und wiedergegeben sein, dass sich der Karlenbeniitzer in einfacher „und rascker Weise ein klares Bild von der dargestellten Gegend machen „kann." „Nach unseren Krachten muss in den Kriesgkarten alles das entlialten „sein, was der Soldat für seine militarisclien Tatigkeiten berechtigterweise „aus der Karte herauszufinden fordert, so dass die Karte als Kriegskarte „unbrauchbar ware, wenn sie weniger entlialten würde." graphique de l'Armee a été un retour vers la constitution d'un groupe perma- „nent de topographes; mais la mesure n'est pas suffisante. II faut Que l'offi- „cier admis dans le cadre permanent de ce service ne puisse plus en sortir „et 1u' il soit assuré d'y terminer lionorablement sa carrière." Rusland heeft zijn vast militair topografenkorps ter sterkte van ongeveer 13 generaals, 75 hoofd-en 370 subalterne officieren. Voor de uitvoering van astronomische en de leiding van geodetische werkzaamheden worden alleen officieren aangewezen, die een opleiding kregen bij de geodetische afdeeling van de Generale Staf-Academie en een tweejarigen cursus aan de sterrenwacht te Pulkowo medemaakten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 50