Dec. 1912.] Enkele aanteekeningen over den Topograph. Veel is van militair belang, dat in de kaart volstrekt niet tot uitdrukking komt, b. v. de momenteele begroeiing, en toestand van het terrein. 2) Zulke veranderlijk voor het gevecht ge wichtige faktoren blijven geheel buiten beschouwing, des te meer reden om de onveranderlijke faktoren geheel objectief, zonder vooropgezette meening weer te geven. Slechts zoo handelende, behoeven topograaf en kartograaf hun geweten niet te bezwaren. Kan vooral de kolonel Bancalari „lm grossen und ganzen" niet over de kaarten van de Donaumona,rchie tevreden zijn, diens collega, K. Schikofsky, komt voor het Instituut in het geweer s) en zegt dat de kaarten zeer goed, ja zelfs voortreffelijk zijn. Hij schrijft: en verder: 1220 „Eine Ubertreibung gewisser Details und Hinweglassung anderer im „Sinne des „militariseh Wichtigen" ist übrigens meist nur subjective „Auffassung des betreffenden Mappeurs und kann die unbefangene Beur- „theilung des Terrains sehr oft irreführen. Mappierung und Kartograpbie liefere nur ein getreues Bild der Natur1) „und iiberlasse die Beurtheilung des militariseh Wichtigen und Unwich- „tigen dem Benützer." „Nur ist die Verzüglichkeit nicht für jedermann leicht erkenbar, denn „und darin besteht, glaube ieh, der grösste Nachteil aller unserer Karten „sie sind schwer lesbar." 4) „nur gehort sehr viel Gewandtheit und Übung dazu, wirklich dasjenige „aus der Karte herauszulesen, was man eben erfahren will". 1) Dit geldt zeer zeker voor ons. Wordt in de Donaumonarckie opgenomen door officieren, hier geschiedt het door militairen beneden den rang van of ficier jongelieden die dikwijls als regel van troepenbewegingen weinig of geen idee hebben—en voor groot deel door inlanders. 2) Bij ons suikerriet of sawah, natte of droge rijstvelden, turksche tarwe, enz. 3) Streffleurs österreichische militarische Zeitschrift, 1894, IV Band bladz 278 e. v. 4) Voor ons ligt blad Zóne 18 Col. IV, Solden und St Leonhard (28o 30', 290 O' O. L. van Ferro en 460 45'470 O' N. Br.), waarop terrein!tot boven 3400 M. is voorgesteld en dat is inderdaad „schwer lesbar" en zeer ze ker geen „Sattelkarte." Duidelijker zijn de vlaktekaarten, b.v. Zone 20 Col. XXII, Kistelek und Szegedin (370 30' 38o 0' O.L van Ferro en 460 15' 460 3' N. Br.), maar o.i. toch niet krachtig genoeg.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 54