Dienst in Oostenrljk-Hongarije. [Des. 1912. Dat de kaarten moeielijk leesbaar zijn, zal direct toegege ven worden, indien men slechts een vluchtigen blik in de legenda slaat. Zes soorten spoor- en tramwegen zijn opgenomen, terwijl wat de overige wegen betreft, afzonderlijke teekens bestaan voor Gedenkteekens, ritueele terreinvoorwerpen, windmotoren, wegwijzers, orienteeringstafels, grensboomen (drie soorten), grensheuvels, kerken, moskeen en synagoges met twee torens en een of geen toren, kapellen, kleine moskeen en synagogen, zoetwaterbronnen, bronnen met en zonder boom, bronnen met geneeskrachtig water,x) logementen, jachthuisjes, alpenhutten, stoom-, water-, wind-, tred-, zaagmolens, hoogovens, enz. enz. hebben een eigen teeken. De levende heggen bestaan uit drie soorten, gewone, die met enkele hooge boomen en die, bestaande uit dicht naast elkaar staande hooge boomen. De ponten worden onderscheiden in die met stoomvermo- gen en die voor wagens, paarden en menschen. Tot uitdrukking komt, indien de bochten in den weg van dien aard zijn, dat zij niet te paseeren zijn voor voertuigen met zes paarden; mede worden wegvernauwingen en uitwijkplaatsen afzonder lijk aangegeven. Om de leesbaarheid te verhoogen, stelt Kolonel Schikofs- ky verschillende vereenvoudigingen voor; hij wil het aantal schriftsoorten en schriftgrootten 2) beperken, geen afzonder- 1221 Chaussee (verlassliche Strasse), Landstrasse (minder verlassliche Strasse), Erhaltener Besserer Fahrweg, Nicht erhaltener Karrenweg (Feld- und Waldweg), Saumweg (Reitweg), Fussweg (Fusssteig), Slreckenweise in der Na- J Saumweg, tur nicht erkennbarer Fussweg. 1) Zeer symbolisch voorgesteld door een kannetje. 2) De „Portativer Zeichenschlüssel" geeft te zamen 30 schriftsoorten en -grootten, onze legenda 15.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 55