Kobte Mededeelingen. [Dec. 1912. Zeer terecht wijst hij op het kostbare van het ininkeiri-stelsel, waar op reeds is gewezen, D- Ook valt hij over het groote bedrag, dat elk jaar voor het houden van oefeningen en manoeuvres uitgetrokken wordt, omdat, volgens hem, een groot gedeelte daarvan niet ten bate der oefeningen, doch ten voordeele van officieren aangewend wordt. Alles te zamen genomen, komt hij tot eene besparing van 5466209 yen, zijnde ongeveer 7°/0 van het eindcijfer der gewone uitgaven voor het loopende begrootingsjaar, 76790438 yen. Dat ook de Regeering bezuinigen wil, blijkt uit de verschillende commissies, welke zij benoemd heeft om na te gaan in hoeverre de huishouding bij de ministeriën vereenvoudigd kan worden. Na uur- lijk ondervinden die commissiën tegenwerking van de zijde der ambte naren en andere belanghebbenden, zoodat het resultaat van haar arbeid niet bijster groot zijn zal. Zoo had men gehoopt, op de gewone jaar- lijksche uitgaven van het ministerie van oorlog ongeveer 5 millioen te kunnen besparen, een cijfer, dat vrij wel overeenkomt met het cijfer van den boven besproken „Jiji" schrijver, doch reeds nu verluidt, dat op niet meer dan hoogstens 3 millioen gerekend worden kan. Boven dien is het nog zeer de vraag, of dit bedrag dadelijk voor de oprich ting van de 2 nieuwe divisiën gebruikt zal kunnen worden, daar wegens de buitengewoon hooge rijstprijzen van dit jaar de voor voe ding toegestane sommen aanmerkelijk overschreden zullen worden. Natuurlijk doet zich de invloed van de hooge rijstprijzen ook op de uitgaven van andere ministeriën, maar niet het minst op de draag kracht van het geheele volk gevoelen. Ondertusschen wijzen vele verschijnselen er zeer duidelijk op, dat Yamagata c.s. niet van hunne eischen willen afzien. Terwijl eenige bladen zich nog bezig houden met de vraag, wat het meest noodig is, uitbreiding van het leger of versterking van de vloot, waarbij ook gewezen wordt op den gunstigen invloed, dien de reis van Katsura op de verhouding met Rusland hebben zal, zoodat versterking van de landmacht minder noodzakelijk genoemd wordt, komt de „Kokumin Shimbun" van 2 Juli betoogen, dat uitbreiding zoowel van het leger als van d' vloot noodzakelijk is, eene uiting van beteekenis, daar de „Kokumin" beschouwd wordt als het orgaan van Yamagata en de zijnen. In de laatste dagen van Juni verscheen Generaal Terauchi, Gou verneur-Generaal van Korea en oud-Minister van Oorlog, te Tokyo. Dit den aard der zaak wordt dit bezoek in verband gebracht met de voor Korea verlangde divisiën, te meer, daar kort te voren de chef der afdeel in g „krijgsdienst" van het ministerie van oorlog naar Seoul gereisd was. Tegenover een lid der kamer van afgevaardigden, behoorende tot de z g. volkspartij (Kokuminto), liet de minister van oorlog zich uit, dat wel is waar nog niets beslist was, maar dat de oprichting van 2 nieuwe divisiën voor Korea toch als onvermijdelijk beschouwd wordt. 1) I. M. T. 1912 Afl. 7, blz. 731. 1227

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 61