Korte Mededeelingen. Dec. 1912.] Het kabinet Saionji komt door een en ander in een moeilijken toestand. Yerder uitstel van de leger- en vlootuitbreiding schijnt blijkens het voorgaande uitgesloten, terwijl de administratieve hervor mingen, waarvan zooveel verwacht werd, bij lange niet genoeg zullen opleveren. Bovendien heeft de minister van financiën zich in zekeren zin verbonden tot vermindering, althans tot hervorming van de meest drukkende belastingen. De hooge rijstprijzen maken de oplossing van het vraagstuk moeilijker, terwijl het overlijden van den Keizer nieuwe offers van het volk vragen zal Volgens sommige, meestal goed ingelichte bladen zal, trots alle bezwaren, de Regeering bij den Rijksdag een voorstel tot oprich ting van 2 nieuwe divisiën indienen; de kosten zullen over 6 jaren worden verdeeld, zoodanig, dat beide divisiën voltallig zijn in 1918, het jaar, waarin de voltooiing van het tweede spoor der transsiberische lijn verwacht wordt. Het noodige geld zou verkregen worden door bezuiniging op de gewone uitgaven (hoogstens drie milioen, zie boven) en uit de buitengewone uitgaven, als gevolg waarvan tal van maat regelen (nieuwe kazernes, waterleiding, versterkingen, e.d.), waarvoor het geld als „buitengewone uitgaven" reeds toegestaan was, eerst in 1923, in plaats van in 1919, zullen zijn uitgevoerd. Op die wijze hoopt men niet te veel boven het gewone eindcijfer te komen, al gaat het kenmerkende verschil lusschen gewone en buitengewone uitgaven daardoor verloren. Men verwacht, dat in de kamer van afgevaardigden de leden der kokuminto zich ernstig tegen de militaire voorstellen zullen verzetten. Zelfs zijn eenige bladen niet zeker van het huis der pairs 3apan en China. Het 11de R. I, behoorende tot de 5de divisie (Kwantung), dat in het begin van Maart j.l. naar Noord-China vertrokken is, keerde naar zijn gewoon garnizoen in Kwantung terug en werd vervangen door 2 bataljons der 3de divisie (6de en 68ste R I. Het personeel en de paarden van den trein, zoomede de paarden der mitrailleurafdeeling, welke verleden jaar met de eerste troepen der 3de divisie naar Noord- China gezonden werden, keerden naar hun gewoon garnizoen terug, om de uitgaven zooveel mogelijk te beperken. Wapening en uitrusting. Bij de zware artillerie zijn ingevoerd houwitsers van 20 en 21 c.M. en kanonnen van 15 c.M vervaardigd in de werkplaatsen te Osaka. In Juli werd voor het eerst werkdadig daarmede geoefend. Noch over deze oefeningen, noch over het nieuwe geschut zelf is iets bekend geworden. De cavalerie is thans voorzien van telefoontoestellen Erics- (1) De kosten van de begrafenis worden geschat op 2 millioen, welke uit de zakken der belastingbetalers moeten komen. Verder bestaan er plannen om ten koste van 3.5 millioen te Tokyo een tempel te bouwen, welke aan de nagedachtenis van den overleden Keizer gewijd zal zijn. 1228

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 62