Kobte Mededeelingen. militaire automobielen. 1230 Dec. 1912.] vroeger te bereiken. Haperingen aan den motor kwamen onophoudelijk voornoch wat de hoogte, noch wat den afstand betreft, zijn de ver kregen resultaten van beteekenis en voorloopig kan van de Japansche vliegeniers in oorlogstijd niet veel worden verwacht. Ondertusschen is bij het lucht vaartbataljon een cursus geopend, welke, 1 Juni beginnende, drie maanden duren zal. Zes kapiteins, die met goed gevolg de hoogere krijgsschool afgeloopen hebben, zijn aangewezen dien cursus te volgen. Het is de bedoeling hen vertrouwd te maken met de behandeling van vrije, kabel- en motorballons en vliegtuigen en het waarnemen uit die toestellen te beoefenen. Het laatste zal bij de opleiding de hoofdzaak zijn. Bovendien zullen 5 andere officieren voor vliegenier opgeleid worden, welke opleiding één jaar duren zal In Europa werden eene nieuwe Farman-machine en, ter vervanging van onbruikbaar geraakte, twee nieuwe motoren besteld. Drie officieren en een ingenieur keerden terug van eene studiereis zij hadden ruim negen maanden in Duitschland doorgebiacnt en daar de proeftochten met den door Japan bestelden Parseval ballon mede gemaakt. Den 21sten Juni kwam deze motorballon, „Kiri" genaamd, te Yokohama aan. Het Japansche Leger bezit thans 2 motorballons, n. 1. de „Kiri" en het in Japan vervaardigde „Militaire Luchtschip No 1". In Mei verongelukte de Otori te Nagoya. De vliegenier kwam met eenige kneuzingen en den schrik vrij. Hierdoor niet ontmoedigd, bouwde de uitvinder Narahara de Otori II, waarmede in Juli nabij Tokyo eenige niet veel beteekenende vluchten werden uitgevoerd, evenals met de Tsuzuki II. In het begin van Mei kwam in Japan aan de Amerikaansche vliege nier Attwater met een watervliegtuig en een Curtiss-racevliegtu'g. Met het watervliegtuig werd in tegenwoordigheid van den minister van marine en andere marineautoriteiten eene groote voorstelling in de baai van Yokohama gegeven. Echter gelukte het Attwater niet ziine machine te verkoopen of bestellingen te verkrijgen men vond de mo tor te zwak. Het ministerie van marine, dat besloten heeft het vliegtuigvraagstuk onafhankelijk van de landmacht te bestudeeren, heeft eenige zeeofficie ren naar de Yereenigde Staten en naar Frankrijk gezonden, om zich in het vliegen te bekwamen. Het vraagstuk der militaire automobielen is in zooverre een nieuw stadium ingetreden, dat thans de proeven zullen plaats hebben onder leiding van eene bijzondere commissie van 14 officieren, onder voor zitterschap van Generaal Tanaka, den chef der afdeeling „krijgsdienst" van het ministerie van oorlog. Tot dusverre was de commissie van proefneming met de leiding der proeven belast. Er wordt thans gemeld, dat, nadat rijproeven met eene te Osaka

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 64