1252 Dec. 1912.] Ooblogsbegrooting 1913. gekozen, hetwelk het best aan de behoefte van de Indische artillerie zal blijken te voldoen. De firma Schneider berichtte daarop dat zij niet deel zou nemen aan de in Indië te houden proeven met berggeschut. Hoezeer de on- dergeteekende dit besluit betreurt, heeft het hem toch in geen enkel opzicht aanleiding kunnen geven om terug te komen op zijne vroege re beslissing om niet over te gaan tot het aankoopen van een model dier firma, ter vergelijkende beproeving, hetgeen bovendien inhoo- ge mate onbillijk zou zijn geweest, tegenover de beide andere coneur- reerende firma's. Daar voor het in Bijlage B. (Staat I) van het Koloniaal verslag van 1912 genoemde getal, aangevende de sterkte aan Europeesche militairen beneden den rang van officier op ultimo 1910 niet 11 656 maar 10 656 moet worden gelezen, was de achteruitgang in sterkte gedurende 1911 niet ruim 1500 man, zooals in het Yoorloopig Ver slag is opgemerkt, maar 523 man. De beantwoording van de vraag, of deze, zeker niet onbelangrijke teruggang, aanleiding geeft om tot vermindering van de formatie aan Europeanen over te gaan, zoo noodig met uitbreiding van het Am- boineesche of inlandsche element, zou de ondergeteekende willen op schorten, in afwachting van den arbeid der voor de verdediging van Nederlandsch-Indië benoemde Staatscommissie. Onderaf deeling 227. In het midden latende of de toepassing van het door een der leden aanbevolen stelsel van bevordering na een zeker aantal dienstjaren in de practijk geene bezwaren zou onder vinden, meent de ondergeteekende er de aandacht op te moeten ves- tigen, dat de vraag, of van den topographischen dienst al dan niet een gesloten dienstvak zal zijn te maken, niet uitsluitend beheerscht wordt door eene regeling van de bevorderingskansen. In dat verband wijst hij op de noodzakelijkheid om bij genoemden diensttak, welke, zooals in het Voorioopig Verslag terecht werd opgemerkt, bijzondere eischen stelt, bij voortduring te beschikken over personeel, dat ten volle voor zijn taak berekend is, hetgeen thans, zonder schade voor de betrokkenen, kan geschieden door hen, die niet of slechts middel matig voldoen, in de gelegenheid te stellen hunne carrière bij hun wapen te vervolgen, en hen alsdan te vervangen door andere, meer geschikte elementen. Waar overigens geenszins de noodzakelijkheid is gebleken om van den topographischen dienst een gesloten dienstvak te maken, is de ondergeteekende, in overeenstemming met de ziens wijze der Indische regeering, van oordeel, dat het geen aanbeveling vei dient daartoe over te gaan. De mogelijkheid van samenwerking van de genie met het departe ment der burgerljjke openbare werken, in den geest als uiteengezet in de Mei-aflevering van de Indische Gids van dit jaar, waartegen overigens ernstige bedenkingen zijn geopperd in de September-afle- vering van dat tijdschrift, is, zooals der Kamer bekend is, reeds meer malen door de Indische regeering en het opperbestuur overwogen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 86