Dec. 1912.] Tactische oefening op de kaakt. Te 7 n. m. kotnen enkele ruiters van de Ophelderings Cav. zich bij de voorposten melden met het bericht, dat de Cav. 500 M. ten O. van pl. 14 in eene hinderlaag is gevallen en grootendeels gevangen ge nomen. Tegen middernacht blijkt de electrische gemeenschap met Soe- kaboemi verbroken. Gevraagd: de maatregelen (bevelen) van den Brigade Ct. voor den 2den November. E. Correspondenfie-flriikel. Hooggeachte Redactie. Het zij mij vergund naar aanleiding van de in het I M. T., No. 7 van Juli j 1. voorkomende Tactische Oefening No. 1 en van de in de volgende aflevering gegeven oplossing dier oefening eenige beschou wingen in het midden te brei gen. Het is mij toch bekend, dat bedoelde oefening in wetenschappelijke bijeenkomsten voor nadere bespreking dienst heeft gedaan, om welke reden de daarin voorkomende opvattingen eene bijzondere beteeke- nis voor ons Leger hebben verkregen, zoodat het zijn nut ban hebben aan daarmede in strijd zijnde begrippen ublicafie te geven. Hulde brengende aan het streven van den schrijver E. en van de redactie om door zijne artikelen de kennis van de tactiek en hare toepassing uit te breiden, waaraan bij ons zeer zeker behoefte bestaat, meen ik het volgende aan E. en H H. belangstellenden ter nadere overweging te mogrn aanbieden. De hoofdzaak bij de uitvoering van de gestelde opdracht is het be sluit van den Detachements-Commandant om de door E. aangegeven stelling in te nemen. Hoewel ik mij met deze stelling zelve zeer"goed kan vereenigen, evenals met de door E. gegeven beschouwingen over de noodzakelijkheid om althans aanvankelijk - van een offensief op treden af te zien, is het toch m i. minder juist al dadelijk de bevelen voor de voorloopige bezetting van die stelling uit te geven. Het is den Detachements-Commandant nog niet bekend of hij. voordat die stelling bereikt zal zijn, al of niet aanraking n et den vijand zal hebben, of dat zich in die stelling zelf reeds vijand lijke afdeelingen zullen bevinden, in welke gevallen de gegeven bevelen zee"- zeker gewijzigd zullen moeten worden. In verband met de overnachtings- plaatsen, het uur van afmarsch van het detachement, en het vroege uur waarop de gesig' aleerde vijandelijke afdeeling oen vorigen dag vermoedelijk reeds in bivak was, komen mij de genoemde gevallen niet zoo heel onwaarschijnlijk voor. Een meer belangrijk bezwaar zie ik echter nog tegen bedoelde bevelen in de aanwezigheid van den grooten weg, voerende van den driesprong in Tji Kembang in O. richting naar Soekaboemi. Een vij andelijke opmarsch langs dien weg zoude voor de Divisie een beletsel 1262

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 96