Leger en vloot bij de verdediging v. Ned.-Indië. [Dec. 1912. dat het den vijand mogelijk zou zijn door aanslagen op onze groote havens, die in oorlogstijd vol gepropt zullen zijn met onze handelsschepen, ons belangrijke materieele schade toe te brengen. Die marinestations en andere groote haveDS moeten daai- om voortdurend beschermd worden en dit geschiedt het goed koopst met behulp van troepen te land, waarbij de maiine eene welkome hulp kan bieden, doch een ondei geschikte rol speelt. De verdediging dier havens is ook noodig, omdat, wanneer het den vijand ten slotte toch gelukt een landingsleger voor de kust te brengen, hij natuurlijk bij voorkeur zijn troepen aan wal zal zetten in een van alle gemakken voorziene haven en niet voor zijn genoegen op een willekeurig punt van de kust zailanden. Doet hij dit laatste toch, dan kunnen we ons gelukkig ach ten en zullen de niet gebruikte havenverdedigingsmiddelen hun effect toch niet gemist hebben, omdat de landing op de kust buiten de havens hem een belangrijk tijdverlies met den aankleve van dien zal veroorzaken, en we zullen mogen aan nemen, dat de vijand daartoe alleen overging om de nog groo- tere bezwaren en het nog grootere tijdverlies van het nemen van de havens te ontgaan. Zoolang de vijand niet met de vloot heeft afgerekend, zoo lang is de taak van het leger bescherming van de belangrijk ste havenplaatsen. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking Soera- baia en Tandjong-Priok. De vraag of de belangrijkste havens van de buitenbezittin gen als Sabang, Emmahaven en in de toekomst misschien ook Makassar zouden moeten worden verdedigd, moet n. o. m. voorloopig ontkennend worden beantwooid. Ontegenzeggelijk krijgen die havens steeds meer beteekenis en waarde voor den vijand, en vooral Sabang ligt zoover weg, dat hij neu- traliteitsschending onze vloot eerst na geruimen tijd ter plaat se zal kunnen zijn, maar in tegenstelling met de beide op Java liggende havens hebben deze havens voor de verdedi- 1175

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 9