Nachtelijke oefeningen. [Jam 1913. lijk aan te passen aan den gewonen gang van zaken. Boven dien wil het gewenscht voorkomen een deel dier oefenin gen onder te brengen bij de recrutenopieiding, waar zij blijkens de punten 12 en 26 van den Grondslag kunnen worden gehouden. In verband daarmede verdeelen we de nachtelijke oefeningen in twee hoofdgroepen: I. Oefeningen bij het Depót-bataljon. II. Oefeningen bij de Veld-bataljons, welke onderverdeeld worden in die: A. Tegen den B. V. B. Tegen den I. V. Op deze wijze verkrijgt men, dat bij de Veld-bataljons niet steeds teruggegaan behoeft te worden tot de meest elementaire zaken, wanneer eene aanvulling van pas afgeëxer- ceerde recruten is aangekomen. „De nacht is een natuurlijke vijand van den soldaat", zegt de kapitein Boonstra in zijn artikel: „Het nachtgevecht in den modernen oorlog," (I. M. T. 1907 bl. 844); ook andere schrijvers toonen aan, da t de duisternis een machtigen invloed oefent op het gemoed van den soldaat. De krijgsgeschiedenis leert, dat meermalen gevaren worden gezien, waar zij niet zijn, dat alles sterk overdreven en vergroot wordt voorgesteld en dat daarvan meermalen een wild vuren, wanorde, ja soms zelfs een paniek het gevolg waren.1) Aangezien een en ander berust op den psychologischen invloed der duisternis, moeten de oefeningen er op gericht zijn om de menschen te gewennen aan de zenuwschokkende in vloeden, die zij bij nachtelijke oorlogshandelingen te verwer ken krijgen. In de eerste plaats kan men dit bereiken door menigvuldig oefenen, maar in de tweede plaats moeten bij 11 1) Erzeroem 1877. - Bij den nachtelijken aanval verkeerden de manschap pen van het achterste bataljon van een der aanvalseolonnes in de meening, dat de Turken hen in den rug bedreigden. Om deze te misleiden hieven zij den kreet „Allah" aan, wat echter aanleiding gaf, dat het voorste bataljon keert maakte en begon te vuren. Achteraf bleek, dat eene kudde wilde ezels ■•-oor Turken waren aangezien.—

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 13