Nachtelijke oefeningen. [Jan. 1913. functies worden geplaatst, zoodat gelegenheid bestaat hen op het verschil in vormen der terreinvoorwerpen opmerkzaam te maken. Niet alleen verkrijgt men door deze bekendheid met de omgeving bij de menschen een gevoel van veiligheid, doch tevens zal daardoor de kans verminderen, dat het geheim zinnig ruischen van bladeren, of het kabbelen eener beek hun den schrik op het lijf zal jagen. Mochten niettegenstaande deze voorzorgen, zenuwachtigheid of gejaagdheid bij enkele menschen zich vertoonen, dan spreekt men hun kalm toe en gaat gezamenlijk kijken naar de vermeende oorzaak. Hoewel 't misschien een enkele maal geen kwaad zou kunnen een vreesachtig persoon tegenover kameraden belachelijk te maken, wordt toch van een bezadigd optreden ten slotte meer succes verwacht, aangezien schaamte voor anderen bij zelfstandig optreden geen effect sorteert. Moet bij alle oefeningen er naar gestreefd worden om eenvoudig te zijn, van nog veel meer belang is dit bij nachte lijke oefeningen. Daar het overzicht over de troepen ontbreekt, worden leiding en aanvoering minder volledig en zal de inwerking van de aanvoerders op de manschappen dikwijls onvoldoende moeten zijn. Is de oefening te ingewikkeld, dan ontstaat groote kans voor verwarring, hetgeen allerminst geschikt is om den menschen vertrouwen in een optreden bij nacht bij te brengen. (Punt 124—(1) en (3) Gevechtshandleiding). Men hoede zich verder voor overhaasting, daar deze de zenuwen prikkelt met het gevolg, dat juist het omgekeerde wordt bereikt van hetgeen wordt beoogd. Laat een ieder kalm den tijd om te overwegen, wat hij doen wil; gaandeweg gaat dit vlugger, zekerder en met meer vertrouwen. Bij nacht zijn alle bewegingen en handelingen nu eenmaal moei lijker uit te voeren dan overdag en daarom moeten ze, vooral in den beginne, vrij langzaam worden verricht. Daardoor worden bovendien samenhang en verband in den troep be vorderd, welke noodzakelijk zijn voor het welslagen van nachtelijke oorlogshandelingen. (Punt 22. Grondslag enz). 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 15