Nachtelijke oefeningen. [Jan. 1913. reinvoorwerpen als anderszins bij dag en bij nacht duidelijk te maken, in het volgende zal worden gewezen op de moei lijkheden, die zich bij de meest voorkomende nachtelijke oorlogshandelingen: t. w. nachtmarschen, voorpostendienst en het gevecht kunnen voordoen, zoomede op welke wijze deze kunnen worden overwonnen. In de verschillende reglementen en'voorschriften (Gevechts handleiding punt 124 (6); V. V. punt 185 (2) en 199 (11 en 13); Grondslag enz. punt 22 (3e al.), en R. I. II pt. 527 3e alinea) wordt steeds den nadruk gelegd op het bewaren van orde en verband gedurende nachtelijke oorlogshandelingen, waaruit volgt, dat de kans zeer groot is, dat het verband bij nacht verloren gaat. Men dient daarom de manschappen er van te doordringen van de noodzakelijkheid, om door eendrachtige samenwerking daartegen te waken; vooral in onze Indische bedekte terreinen kan het zeer donker zijn. Van af den aanvang der nachtelijke oefeningen moet daarom worden geëischt, dat een ieder op de hem in de reglementen aange wezen plaats marcheert, terwijl voortdurend op de naleving dier bepaling moet worden gelet. (V. V. pt. 162 (3) en 199 (10). De marschdiscipline (V. V. 162 punten 1 t/m 13) moet nog strenger gehandhaafd worden dan overdag; men lette er vooral op, dat de menschen niet loopen te suffen. Doelloos marcheeren moet steeds worden vermeden; de troep moet bekend zijn met het doel van den marsch en de belangstelling van allen moet worden opgewekt. In den beginne zullen de marschen niet te lang mogen duren. Het medenemen van lantaarns, zooals ook wordt aanbevolen in punt 527. R. I. II. 2e alinea en in V. V. 304 (7), is vooral in het begin zeer wenschelijk. Bij eventueele stoornis in den marsch kan dan zoo noodig licht worden ontstoken; 't meest praktische zal daarvoor blijken eene lantaarn, waar van het licht kan worden bedekt. Geheel kan worden ingestemd met het door den kapitein Boonstra vermelde in zijn meergenoemd artikel over het nachtgevecht, nl. dat het nuttig is, om zich van meet af 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 17