Nachtelijke oefeningen. [Jan. 1913. op het gehoor dan op het oog vertrouwd moet worden. Het gehoor moet dus worden geoefend en dit eischt veel tijd. Op het gehoor toch moet meermalen de richting van marcheerende troepen worden vastgesteld, nl. of zij zich naar ons toe of van ons af bewegen. Voorts moet de stap van den gewapenden man van dien van den een voudigen wandelaar kunnen worden onderscheidende eerste heeft een zwaarderen, meer gelijk- matigen pas dan de tweede. De menschen moeten zich om zoo te zeggen de verschillende voorkomende geluiden in het oor prenten, om daaruit later gevolgtrekkingen te kunnen maken. Het oog komt dus in de tweede plaats te hulp, doch ook dit moet worden geoefend in het opmerken, beoordeelen en onderkennen, want zooals hier voren reeds werd vermeld nemen de voorwerpen bij nacht dikwijls een geheel anderen vorm aan. Men wijze er verder op, dat bij nacht de afstanden veel grooter schijnen. Nog is t van belang de patrouilles der veldwacht, die blijkens V. V. 123 (3)138 en 139 gedurende den nacht het teirein moeten doorzoeken, te doen controleeren en daarbij op eventueele fouten in marschvorm, handelingen, enz. te wijzen. Zonder eene dergelijke controle toch mist men de zekerheid, dat aan de ontvangen opdracht is voldaan. Ten slotte is 't noodzakelijk verschillende malen te beoefe nen „het in het geweer komen der veldwacht", waarbij voor namelijk er op dient te worden gelet, dat dit ordelijk en rustig plaats heeft, terwijl daarbij als eisch moet woiden gesteld, dat de veldwacht onmiddellijk gevechtsvaardig moet zijn. (V.V. 130 (3)). Bij de beoefening van het nachtgevecht dient te worden gewezen op het verschil in gevechtsvorm als gevolg van de bij nacht zooveel geringere vuuruitwerking van den tegen stander. Het gesloten blijven is dan niet alleen mogelijk, doch ook noodzakelijk om afdwalen van afdeelingen te voor komen en tevens omdat door den invloed der massa het zelf vertrouwen, zelfs van de meer vreesachtigen zal worden ver sterkt. (Gevechtshandleiding 124 (5) 17 I- M. T. 1913. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 19