I Jan. 1913.] Nachtelijke oefeningen. Verder moeten de menschen doordrongen worden van het feit, dat het openen van vuur bij een nachtelijken aanval het teeken van mislukken is. (Gevechtshandleiding 124 (9) Men leere dus den menschen nimmer (dan op commando) te vuren, zelfs niet wanneer de tegenpartij het vuur opent, omdat dit toch weinig of geen uitwerking zal hebben. (Bij eene vooraf te houden theorie illustreere men dit met voor beelden uit de krijgsgeschiedenis). Het thuislaten van pa tronen of grendels, zooals door sommigen wordt aanbevolen, zoodat vuren onmogelijk wordt, is minder gewenscht. Beter is 't de discipline zoo hoog op te voeren, dat groote kans bestaat, dat het bevel om met te vuren, zal worden nage komen. 't Geweer ongeschikt maken voor 't gebruik als vuurwapen zou toch gevaar op kunnen leveren bij pogin gen van den vijand om de stelling te heroveren of bij de vervolging. Den man moet worden geleerd bij nacht te vertrouwen op het geweer als stootwapen, hetgeen kan worden verkregen door hem daarin deugdelijk (partijschermen) te oefenen. (Gevechtshandl. 124 [9] R. I. II532. V. V. 199 [lo]) Ontmoet de troep bij zijn opmarsch hindernissen, dan moet hij zich neerleggen en kalm afwachten tot deze uit den weg zijn geruimd. Begint de tegenpartij te vuren, dan worden zooveel mogelijk de wegen vrij gemaakt, daar zij aldaar wel bijzondere maatregelen getroffen.zal hebben om de uitwerking van haar vuur daarop te verzekeren. (Gevechts handleiding 125 [7]). Voor Commandanten en kader is de groote moeilijkheid om te zorgen, dat niet wordt afgeweken van de bevolen marschrichting. Kan geen gebruik worden gemaakt van bepaalde richtingspunten als bivakvuien, seinlichten, scherp afteekenende terreinvoorwerpen enz, dan moet op het kompas worden gemarcheerd (kompas met lichtende plaat en naald, kompas Bézard). De manschappen hebben slechts te zorgen, dat zij op hunne plaatsen blijven en het verband met hunne voor- en nevenlieden niet verlie zen, waarvoor verschillende hulpmiddelen als touwen, witte banden enz. gebezigd kunnen worden. [Gevechtshandleiding 18

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 20