Jan. 1913] Nachtelijke oefeningen. op zachten toon gegeven worden, terwijl uiteraard spreken, licht en vuur maken verboden zijn. Mocht de tegenpartij het voorterrein verlichten, dan werpt alles zich neer en wacht rustig af, totdat de verlichting ophoudt. De werkers worden met la2 pas tusschenruimte opgesteld om elkaar niet te hinderen. De reserve-werkers worden geslo ten dicht achter de werkers gehouden. Beveiliging kan plaats hebben door het vooruitzenden van enkele patrouilles. Men leere de menschen evenwel steeds gevechtsvaardig te moeten zijn, waartoe dan ook de geweren in de nabijheid worden gehouden. Verder wordt de troep geoefend in het gebruik van zand zakken, wanneer de bodem geen bewerking toelaat. (De Japanners hebben deze meermalen toegepast). Het overwinnen van hindernissen, overdag reeds meermalen zeer bezwaarlijk, zal bij nacht nog veel moeielijker blijken, omdat dan de omvang der hindernis niet is te overzien. De troep zal dus ook in dit opzicht bij nacht moeten worden geoefend. Daartoe worden aanvankelijk oefeningen op de hin- dernisbaan gehouden of wanneer deze er nietis oefeningen over bekende hindernissen in het teirein, langzaam overgaande tot zwaardere en minder bekende hindernissen. Vooral op het geruischloos overwinnen der hindernissen, zonder daarbij het verband te verliezen, moet de aandacht worden gevestigd. (V. V. 199(14)). Vorenstaande beschouwingen en overwegingen hebben geleid tot het ondervolgende oefeningsprogramma, ten aanzien waarvan nog wordt opgemerkt, dat het weliswaar uitgebreid is, doch dat de oefeningen onder I en II genoemd geheel op zich zelf staan, als vallende onder verschillende perioden van opleiding en dat verder zeer goed meerdere oefeningen tot één nachtelijke oefening kunnen worden samengevoegd; al thans voor wat betreft de onder II genoemde. Voor de onder I genoemde is dit minder wenschelijk, omdat dan het gevaar ontstaat, dat de recruten te veel te gelijk te verwerken krijgen. In dit opzicht zal echter de graad van ontwikkeling der re- 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 22