Wat de uitvoering daarvan betreft valt op te merken, dat de sub 2 hierboven aangeraden houding, welke oorspronkelijk ook door van Heutsz als de beste werd betracht, spoedig werd verlaten om plaats te maken voor actief optreden in geheel Atjeh Thans werd echter niet, zooals onder van der Heyden. de fout begaan om na het aanvankelijk succes de troepen in posten vast te leggen. Terecht werd ingezien, dat na breking van den hoofdweerstand het moeielijke werk nog moest beginnen, nl. het najagen van afvalligen en kwaad willigen, het beschermen van de goedgezinde bevolking, het onverbiddelijk straffen van hen, die tegen den geest der pa cificatie handelen. Daar het eveneens van kracht getuigend in Burma gevolgd stelsel, dat veel overeenkomst vertoonde met dat van van Heutsz, in dat rijk na eenige jaren rust en orde bracht, rijst de vraag waarom dat doel in Atjeh zelfs nu nog niet geheel is bereikt. Het antwoord op die vraag luidtle. omdat de ondervin- ding den Atjehers had geleerd, dat, mits maar wat geduld werd geoefend, op den duur de Nederlanders het krachtige stelsel wel weer zouden loslaten, 26 omdat de Atjehers een weer standsvermogen toonen te bezitten, waarvan in de koloniale krijgsgeschiedenis wel moeielijk een tweede voorbeeld zal zijn te vinden. Het stelsel van Heutsz werkte reeds vijf jaren toen eindelijk Panglima Polim den fieren nek boog. Toen werd weer door velen een spoedig einde van den Atjehoorlog voorspeld, en nu 9 jaren later, bereiken ons nog berichten omtrent schermutselingen. Inderdaad bezag men bij den terugkeer van Polim de zaken weer door een te optimistischen bril. Reeds werden plannen gemaakt om de troepenmacht te verminderen; toch was de horizon nog niet zoo helder als oogenschijnlijk wel leek. Ontegenzeggelijk schreed de pacificatie geleidelijk voort, doch zoolang de verzetspartij de Gajoe- en Alaslanden onge stoord kon benutten als basis voor haar optreden in de Onderhoorigheden, had zij gelegenheid den voortgang van 33 PACIFICATIE VAN BURMA EN VAN ATJEH. [Jan 1913. I. M. T. 1913 3.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 35