Jan. 1913.] Eene vergelijking tusschen de verovering en wat ver uit elkander dan ook op tusschengelegen punten posten opgericht, niet zooals meermalen in Atjeh geschiedde tot het aannemen van eene afwachtende houding, maar tot bestendiging van rust en orde. Intusschen trokken mobiele colonnes het land door; deze vonden in de posten eene ge schikte gelegenheid tot een enkelen dag rust, tot aanvulling van den verplegingstrein enz. Bleek de toestand in een of ander district gunstig, dan werd het garnizoen niet dadelijk ingetrokken, doch gaandeweg het gezag in handen gelegd van het civiel bestuur, dat werd bijgestaan door de hoofden van de bevolking. Langzamerhand werden dan de troepen vervangen door politie, welke gedeeltelijk werd aangeworven in Burma1), gedeeltelijk in Voor-Indië. Wat het politiek beleid betreft, stelde Sladen voor de Hlot Dan, eene soort ministerraad, te handhaven en gebruik te maken van de diensten van Tenedah Meng, een zeer slecht bekend staand man, die echter veel invloed had. Mr. Bernard alsmede 9/10 van de officieren en burgerambtenaren waren hier echter tegen. Bernard hief dan ook de Hlot Dan op en Tenedah Meng werd verbannen. De voornaamste leiders van het verzet waren: De Myentzein Prins. Bo Shewayi in Minhla. Hla Oo (trad eerst later op.) BuduYaza maakten eerst later naam in Kermudine j Nyngyan. Uit den aard der zaak was Prendergast in het begin met de uitvoering van het stelsel belast, doch beschikte hij nog niet over de noodige middelen. Toch werd vol gens Browne door dezen generaal gedaan wat mogelijk was. De voornaamste plaatsen werden bezet. Kendat werd bezocht, benden bij Mandalay, Nyngyan, Pagan en Minhla werden geslagen en Minhla werd van dacvite (kwaadwilligen) gezuiverd. Browne toont verder aan wat nog te doen viel, bet- 36 1) Browne, van de Burmeezen sprekende zegt: „They are so free from political sen timent that they could be easily gat to keep order by shooting their own countrymen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 38