Jan. 1913.] Eene vergelijking tusschen de verovering en Elke dag uitstel vau de operatiën kan dan het aantal vijanden doen toenemen en kan het tot stand komen van rusten orde soms maanden, ja zelfs jaren verschuiven. 7e Alle in het belang van de pacificatie genomen maatre gelen moeten getuigen van kracht d. w. z. de onderworpene moet de overtuiging krijgen zich daaraan niet te kunnen ont trekken. Daartoe zijn meestal veel troepen en veel geld noodig, doch hoe ruimer ïn het begin het geld beschikbaar wordt gesteld, hoe goedkooper men ten slotte uitkomt, hoe vlugger men het doel bereikt. 8e Wanneer een stelsel tot pacificatie is ontworpen, dient dat consequent te worden doorgevoerd. De zegeningen van het bestuur worden niet zoo spoedig gevoeld als de nadeelen, en bijna elk van kracht getuigend stelsel zal het verzet in den aanvang doen toenemen. Men neme dan niet te spoedig aan, dat men op den verkeerden weg is om weer een ander stelsel toe te passen met dezelfde gevolgen. 9e Aan het hoofd van de leiding der zaken moet staan een man van veel inzichten en karakter; die weet wat hij wil. Noch tegenslag, noch vrees voor critiek, 't zij in de pers, 't zij van hoogerhand, mogen hem doen afwijken van den eenmaal ingeslagen weg, door hem als de beste beschouwd. 10e Welke in het algemeen de gedragslijn moet ziju bij het pacificeeren van een land, is moeilijk te zeggen. Dit hangt in hoofdzaak af van het karakter der bevolking, den godsdienst, de staatsinrichting, de zeden en gewoonten en voorts van de ligging van het land en van de terreinsomtandigheden. Bestudeering van al deze factoren is dan ook bij het aange ven van de gedragslijn een eerste vereischte. In het alge meen kan worden gezegd, dat in het begin meestal veel ge bruik zal moeten worden gemaakt van wapengeweld en dat plaatsen waar verzet uitbreekt spoedig moeten zijn te be reiken. Het stelsel van posten op politiek en strategisch ge wichtige punten in het geheele gebied en verder de beschik king over mobiele colonnes is daartoe uitstekend geschikt. Blokkade- en scheepvaartregeling kunnen waardevolle hulp- 42

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 44