De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Jan. 1913. De Algemeene Bevelhebber besluit nu den aanval door te Beslissing, zetten. Inf. 1, 2, 4, VIII worden nog als laatste reserve achtergehouden, en ook Inf. 3, VIII ontvangt telephonisch bevel, met achterlating van 1 sectie, bij het gros van het bataljon aan te sluiten. De kolonel C bij den Algemeenen Bevelhebber ontboden, ontvangt opdracht met de Ie Brigade O. waarts van de stelling van A. I. vd. om te trekken, en een aanval te verrichten tegen 's vijands rechtervleugel. Deze aanval zal gesteund worden door het vuur van A. I. vd. De brigade zet zich dadelijk in beweging; daar echter langs het voetpad slechts met éénen kan worden gemarcheerd, is eerst te 3.30 n m. de geheele brigade nabij hoogtecijfer 251 (ten Z. van A. I. vd.) in gevechtsformatie met front naar het W. opgesteld. Na een hardnekkigen strijd gelukt het Inf. I. de vijande lijke batterij bij hoogtecijfer 272 te nemen, en de ruiterij naar het Z. terug te werpen; een groot aantal dooden en ge wonden liggen hier op de kampplaats verspreid. Intusschen is het gros der le Brigade tegen den rechter vleugel der vijandelijke Infanterie opgerukt. Wel wordt deze haaksgewijze verlengd, maar geteisterd door het vuur van onze beide veldbatterijen, wordt de vijandelijke vleugel tot wijken gebracht, en de gevechtslinie gedeeltelijk opgerold. De troepenopstelling te 4.30 n. m. blijkt uit de schets. Ten koste van ongeveer 200 dooden en gewonden is de hierop aangegeven lijn door Inf. II, III en IY bereikt. Op dit oogenblik onderneemt echter de vijandelijke linker vleugel een aanval tegen de 2de Brigade. Inf. Y, dat nog slechts 300 geweren telt, wordt teruggeworpen; in Hp. Y. No 2 ontstaat zelfs een paniek onder de gewonden, tengevolge waarvan alles wat zich slechts eenigszins bewegen kan, naar het N. vlucht. Een gedeelte zet de vlucht voort tot Leuwi- boender; anderen bestormen als een bende roovers de Hd. V., waar het eerst na een krachtdadig optreden van de be- wakingsafdeeling en eenige lichtgewonde officieren gelukt de vluchtelingen tot bezinning te brengen. De Ct van Inf. 45

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 47