Jan. 1913.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. VIII voert op eigen initiatief zijn bataljon den vijand tege moet, en slaagt er in, na een handgemeen, den vijand tot in zijne aanvankelijk ingenomen stellingen terug te werpen. Hp. V.No. 2. Het terrein, waar het bajonetgevecht heeft plaats gehad, is met dooden en gewonden bezaaid, vriend en vijand lig gen op enkele plaatsen verward dooreen. Het verleenen van hulp is hier onmogelijk; wie zich niet meer kan voortslee- pen blijft meedoogenloos liggen. Aan de Hp. V. No 2 is de toeloop van gewonden zoo groot geworden, dat op verzoek van den Chef der verbandplaats ook de G. S. van inf. "VIII van den Brigade Ct. last ontvangt, de Hp. V. te versterken. Daar ook dit nog niet voldoende blijkt, wordt zulks den Ch. A. VI. bericht, die nu nog één detachement van V. S. Br. 2 ter versterking van Hp. V. No 2 aanwijst, en de rest de zer V. S. ter beschikking stelt van den Chef der Hd. V. De verzorging en het vervoer van de gewonden geschiedt thans weer vrij regelmatig; behalve de 18 raderbaren „de Mooy" zijn nu 16+13+4X2+2X1 39 voertuigen voor het vervoer der gekwetsten naar de Hd. V. beschik baar, terwijl ook maatregelen zijn getroffen om de 8 karren voor ziekenvervoer van de G. Sn. der le Brigade, welke toch hunne korpsen niet hebben kunnen volgen (zie hieronder) voor den afvoer van gewonden van Hp. V. No 2 te bestemmen. Bovendien is sedert 3 n. m. de door de Genie aangelegde colonneweg zoover gereed, dat de raderbaren daarvan gebruik kunnen maken, hetgeen bij den af te leggen weg naar de Hd. V. en terug eene aanzienlijke tijdsbesparing geeft, ie Brigade. Intusschen is de aanvallende beweging van de le brigade door aanrukkende vijandelijke versterkingen tot staan ge bracht; vooral de omvatting van den linkervleugel dreigt gevaarlijk te worden. Nochtans weet de brigade zich tot het invallen van de duisternis in de ingenomen stellingen te handhaven. Geneeskun- Met de verzorging der gewonden bij de le Brigade is het dige Dienst vrjj treurig gesteld. De Ch. A. Br. is als Chef van de Hd. Brigade.6 "V. opgetreden; in verband biermede heeft de Brigade Ct. 46

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 48