De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. [Jan. 1913. den oudsten Chef der G. Sn. zijner Brigade, n.l. die van Inf. Ill, bij zich ontboden, om hem zoo noodig van advies te dienen; het bezwaar doet zich gevoelen, dat deze Officier van Gezondheid niet bereden is. Toen de brigade last kreeg tot het offensief over te gaan, konden de voertuigen der G. Sn. de troepen niet volgen. Het bepakken van de draagpaarden vorderde eenigen tijd, zoodat de G. Sn. eerst bij hunne korpsen konden aansluiten, toen de troepen zich reeds tot het gevecht hadden ontwikkeld, en Inf. 1 reeds zijne eerste gewonden had gekregen. Bij zijn korps aangekomen, moest de Ch. G. S. van Inf. I reeds dadelijk tot de oprichting van eene „verzamelplaats voor gewonden op het gevechtsveld" overgaan. Bij gebrek aan beter, werd hiertoe een terreinplooi op 1 K. M. ten Z. O. van de stelling der Veldartillerie uitgekozen. Den Bataljons Ct. werd hiervan mededeeling gedaan, en tevens diens goedkeuring verzocht. Het nemen der vijandelijke batterij was geschied ten koste van aanzienlijke verliezen, en daar verreweg de meeste wonden waren toegbracht door G. K. T. kogels of door lansen, was het zwaar gekwetsten buitengewoon hoog. Zoodra de batterij was genomen, werd het dan ook door den Ch. G. S. dringend noodzakelijk geacht ten spoedigste tot het oprichten van een Hp. V. over te gaan (Hp. V. No. 3.) De groote moeilijkheid was een punt te vinden, dat slechts aan de meest bescheiden eischen voldeed. Daar de meeste gewonden op het stukje sawah ten Z. van hoogtecijfer 251 liggen, en op den N. O. uitlooper van hoogte 272, besluit de Ch. G. S. de Hp. V. zoo dicht mogelijk bij de gewonden op te richten, Hp. v. No 3. en wel nabij de Tji Taroem aan een beekje, dat door boven bedoelde sawah voert. Wegens het groot aantal gekwetsten acht de Ch. G. S. zich gerechtigd op eigen initiatief hiertoe over te gaan; hij stelt evenwel den Bataljons Ct. hieimede in kennis. Veel beschutting is op de verbandplaats niet te vinden; maar de zon staat reeds laag aan den hemel, terwijl ook 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 49