Jan. 1913.] De Geneeskundige dienst in en na het gevecht. regen voorloopig niet te verwachten is, zoodat men het wel tijdelijk zonder een dak kan stellen. Al dadelijk blijkt, dat de beschikbare middelen ten eenen male ontoereikend zijn; noch voor het aandragen, noch voor het verbinden der talrijke zwaar gekwetsten zijn handen genoeg aanwezig. Yan het verrichten van operaties, hoe dringend noodzakelijk ook, om onmiddellijk levensgevaar te voorkomen, kan hier geen sprake zijn. Bij het gros der le Brigade is het slechts weinig beter gesteld; wel zijn de verliezen geringer, en is vooral het zwaar gewonden aanzienlijk lager dan bij Inf. I, doch ook hier heeft men met de twee zelfde moeilijkheden te kampen: gebrek aan geneeskundig personeel en vooral aan transport middelen; maar bovendien doet de afwezigheid van een geschikte plaats voor eene Hp. Y. zich gevoelen. Toen hier de eerste verliezen intiaden, werden ook hier door de G. Sn. van Inf. II en III aanvankelijk „verzamelplaat sen voor gewonden op het gevechtsveld" opgericht. Toen het aantal gekwetsten toenam, droeg de Brigade Ct. zijn wd. Ch. A. Br. op, maatregelen te treffen, de gewonden meer afdoende te verzorgen; het was toen reeds bekend, dat Inf. I eene Hp. V. had opgericht. De wd. Ch. A. Br. achtte in verband met de ongunstige terreingesteldheid en het boog vormige gevechtsfront der Brigade de beste oplossing Hp. Y. No. 3 met alle beschikbare middelen te versterken, en daar zooveel mogelijk alle gewonden te verzamelen. Dien overeenkomstig werden de noodige bevelen verstrekt, en de Brigade Ct. en de Ch. A. VI. biervan op de hoogte gesteld. Eene nieuwe zeer ernstige moeilijkheid doet zich nu nog voor: hoe moeten n.l. de gewonden, voor zoover zij niet naar hunne korpsen terugkeeren, verder worden vervoerd? Het gebruik van voertuigen is uitgesloten, behalve misschien van de raderbaren „de Mooy", die echter niet aanwezig zijn. Af voer van de gewonden langs de Tji Sokan en de Tji Taroem is evenmin mogelijk door gebrek aan vaartuigen. Toen het Veldleger zich te Tjirandjang concentreerde, werden n.l. 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 50