De Geneeskundige dienst in en na bet gevecht. [Jan. 1912. alle overgangsmiddelen over deze rivieren vernield of in veilig heid gebracht. Daarom doet de wd. Ch. A. Br. aan zijn Bri gade Ct. het voorstel, den Algemeenen Bevelhebber in over weging te geven, na het invallen der duisternis van uit Tji Randjang voertuigen met eenig geneeskundig personeel langs het paardenpad ten O. van de Tji Sokan naar het N. te zen den tot tegenover Hp. V. No. 3, om zooveel mogelijk de ge wonden af te halen, die dan middels een vlot kunnen worden overgezet. Te 5.30 n.m. vertrekt een ordonnans met dit verzoek naar den Algemeenen Bevelhebber. Te 5.45 n.m. ontvangt de Algemeene Bevelhebber van den Terugtocht. Cavalerie Ct. bericht, dat eene vijandelijke troepenmacht van minstens 3 a 4 bataljons en eenige batterijen te 4 n.m. uit het W. komende, Tjiandjoer heeft bereikt, en aanstalten maakt daar den nacht door te brengen. De Algemeene Bevelhebber ziet zich in verband met de geleden verliezen en de groote vermoeidheid zijner troepen genoopt van eene voortzetting van den strijd af te zien, en komt tot het besluit, dat hem niets anders rest, dan zijne troepen zoo spoedig mogelijk naar Tji Randjang terug te voeren. De terugtocht zal door de le Brigade moeten worden ingeleid, maar wat moet er dan worden van de talrijke gekwetsten dier brigade? Men zal voor hen doen wat mogelijk is. Te 6 n.m. wordt een telegram naar den Bevelhebber te Tji Randjang gezonden met opdracht ten spoedigste onder eenig dekking alle beschikbare voertuigen, voorzien van stroo en dekens, met eenig geneeskundig per soneel langs het paardenpad ten O. van de Tji Sokan tot zoo dicht mogelijk bij het riviereilandje ten Z. O. van hoogtecijfer 251 te doen brengen, ten einde daar gewonden af te halen en naar de ziekeninrichting nabij Tji Randjang te vervoeren. Tevens wordt gevraagd hoeveel voertuigen beschikbaar zijn, en hoe laat de voertuigen bij bovenbedoeld eilandje kunnen aankomen. Den Ct. der le Brigade wordt medegedeeld, dat, zoodra overgangsmiddelen aanwezig zijn of gereed zijn ge maakt, de marschvaardige gewonden reeds dadelijk na het invallen der duisternis langs den voorgestelden weg kunnen 49 I. M. T. 1913. 4.

Indisch Militair Tijdschrift | 1913 | | pagina 51